Tydzień Bibliotek 2026. Tak biblioteki otwierały, odkrywały i inspirowały

Biblioteki z całej Polski po raz kolejny udowodniły, że są miejscami pełnymi energii, pomysłów i spotkań, które łączą pokolenia. Do Lustra Biblioteki napłynęły liczne relacje od bibliotekarek i bibliotekarzy, pokazujące ogrom pracy, kreatywność oraz zaangażowanie lokalnych społeczności. Były koncerty, spotkania autorskie, warsztaty, konkursy, wystawy, akcje bookcrossingowe, rodzinne zabawy, literackie spacery, podróżnicze opowieści, działania w przestrzeni miasta i mnóstwo niespodzianek dla czytelników. Dziękuję za wszystkie nadesłane materiały – to dzięki nim możemy pokazać, jak różnorodnie, radośnie i inspirująco świętowano Tydzień Bibliotek 2026.

Kolejność publikacji relacji jest losowa. Rankingów nie będzie – biblioteki i tak wygrały kreatywnością.

Kliknij czarny przycisk „Następna”, aby przejść do kolejnej strony.

19. GOK-B w Skibinie: książki, ekologia i twórcze warsztaty

Tu nie brakowało książkowych atrakcji dla małych i dużych czytelników. Przez cały tydzień na Facebooku trwał konkurs „Codziennie z książką”, w którym uczestnicy odpowiadali na kreatywne pytania i wygrywali książki. Najmłodsi odwiedzili bibliotekę podczas spotkania „Maluszki w bibliotece”, a dzieci wzięły udział także w spotkaniu z Nadleśnictwem, poznając związki między książkami, papierem i ekologią. Dużo emocji przyniósł teatrzyk kamishibai z historią „Brzydkiego kaczątka”, przypominającą o akceptacji i dobroci. Nie zabrakło również twórczych warsztatów, podczas których powstały bajkowe zakładki oraz prace malarskie inspirowane poezją Franciszka Becińskiego.

Batat czeka na dom – przygarnij radosnego przyjaciela ze schroniska!
Drapko szuka swojego człowieka
— czy to będziesz Ty?