Książnica Karkonoska prezentuje ZAKAMAR: miejsce spotkań i rozwoju dla młodych

W 2024 roku w Książnicy Karkonoskiej ze środków otrzymanych od Miasta Jelenia Góra za pośrednictwem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powstało miejsce ZAKAMAR. To pomieszczenie o powierzchni ponad 66 mkw przeznaczone dla młodzieży, mające pełnić funkcję edukacyjną i rozrywkową dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów zgodnie z koncepcją: Wychowanie przez granie i projektowanie. Inspiracją z czytelnikami Lustra Biblioteki podzieliła się Joanna Jagodzińska z działu instrukcyjno-metodycznego Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnicy Karkonoskiej.

Alternatywa dla spędzania czasu poza domem

ZAKAMAR ma być alternatywą dla spędzania czasu poza domem w sposób powszechny, a przy tym niepożądany: pod blokiem, klatką, w galeriach handlowych; trzecim miejscem, miejscem bezpiecznym, strefą bez hejtu, strefą otwartych możliwości, strefą wyrażania swojego zdania, strefą rozmów, strefą spotkań, strefą edukacji i strefą rozwijającej rozrywki. Strefą młodzieży i dla młodzieży.

ZAKAMAR ma być inkubatorem wolontariatu, ma wzmocnić poczucie indywidualizmu i wyjątkowości każdego młodego człowieka, a przy tym jego znaczenia w budowaniu środowiska, grupy otwartej na różne inicjatywy, odważnie patrzącej w przyszłość, dążącej do integracji i budowania możliwie najlepszych relacji – poprzez zdrowy i efektywny tryb życia, wykorzystanie czasu wolnego na realizację i rozwój pasji, zainteresowań, hobby i talentów; wzmacnianie kwalifikacji i kompetencji społecznych, współpracy w grupie i międzypokoleniowej.

Wyposażenie

Wnętrze zostało wyposażone w atrakcyjne pufy, fotele gamingowe i maty, dzięki czemu stało się atrakcyjną przestrzenią do spotkań, szkoleń, warsztatów, sprzyjającą rozluźnieniu i dyskusji w mniej oficjalnej atmosferze. W ZAKAMARze czeka na młodych ludzi 137 książek, udostępnianych na miejscu i na wynos oraz 14 gier stolikowych, z których można korzystać na miejscu. Wyposażenie tworzą: 2 Smart TV, 2 konsole z 4 kontrolerami i Xbox Game Passami (FC24), dron z możliwością nagrywania filmów, 3 zestawy komputerowe z dwoma monitorami z oprogramowaniem graficznym Adobe, 5 gogli VR, 2 tablety graficzne, aparat lustrzanka, tło fotograficzne, lampy – oświetlenie do robienia fotografii, 2 drukarki 3D, rzutnik, gra piłkarzyki, 2 fotele gamingowe, 3 fotele komputerowe, 2 lampy LED, 7 mat, 2 parawany, 2 szafki metalowe, monitoring, 20 składanych krzeseł.

W 2025 roku ZAKAMAR jest dostępny w godzinach pracy biblioteki dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, osób powyżej 14. roku życia, oraz dla zorganizowanych grup. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktualnej karty bibliotecznej Książnicy Karkonoskiej. Warto dodać, że rejestracja jest całkowicie bezpłatna. Pracownicy biblioteki organizują spotkania, projekty, prezentacje, warsztaty i nie tylko. Jest to miejsce realizacji własnych działań młodzieży, w tym inicjatyw oddolnych, klubów zainteresowań, samokształcenia, rozgrywek i rozrywki.

W 2025 już dokupiliśmy sporą kolekcję mangi i guzikownicę. Zorganizowaliśmy konkurs na logo ZAKAMARu. Odbyły się zajęcia z linorytu, spotkania z trenerem mentalnym dla młodych sportowców i uczniów jednego z liceum. W pomieszczeniu odbywają się lekcje rysunku. Przez to miejsce w tym roku przewinęło się ponad 200 osób. 

O tym, co się dzieje w ZAKAMARze można sprawdzić na profilu facebookowym.

Źródło zdjęć: mat.pras. Książnica Karkonoska

Batat czeka na dom – przygarnij radosnego przyjaciela ze schroniska!
Drapko szuka swojego człowieka
— czy to będziesz Ty?