Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska rozpoczęły projekt digitalizacji swoich zbiorów, zatytułowany „Patrimonium – dziedzictwo uczonych”. Inwestycja o wartości blisko 100 milionów złotych, w dużej mierze finansowana ze środków Unii Europejskiej, potrwa od 2025 do 2028 roku. To kontynuacja dwóch wieloletnich projektów skanowania zbiorów dwóch największych bibliotek w Polsce. Po zakończeniu „Patrimonium” udostępnionych zostanie 145 500 nowych obiektów, które ze względów konserwatorskich lub prawnoautorskich nie mogły być wcześniej udostępnione cyfrowo.
Digitalizacja
W ramach projektu planuje się zdigitalizowanie 145 500 nowych obiektów. Będą to różnorodne materiały, takie jak rysunki, książki, rękopisy, starodruki i mapy. Wszystkie zdigitalizowane zasoby zostaną udostępnione online za pośrednictwem biblioteki cyfrowej polona.pl.
Biblioteka Narodowa skupi się na digitalizacji szerokiej gamy materiałów, w tym 40 tys. rycin i rysunków z kolekcji historycznych, 35 tys. książek z klasyki literatury polskiej i światowej, 3300 rękopisów ze spuścizn i archiwów historycznych, 19 tys. starodruków, 10 tys. czasopism, 10 tys. jedn. nut, 7500 klepsydr i 2000 map. Z kolei Biblioteka Jagiellońska zeskanuje 5500 starodruków, 800 map, 1500 rycin i fotografii, 550 rękopisów, 9600 klepsydr.
Projekt „Patrimonium – Dziedzictwo Uczonych” otrzymał najwyższą ocenę w konkursie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, co podkreśla jego znaczenie dla zwiększenia cyfrowej dostępności i ponownego wykorzystywania informacji o polskim dziedzictwie kulturowym.
Więcej: bn.org.pl
Źródło zdjęć: freepik.com