Czerwiec zapowiada się intensywnie. Bibliotekarze będą mieli okazję do udziału w konferencjach, festiwalach literackich i innych wydarzeniach. Przygotowałam przegląd czerwcowych propozycji wydarzeń, które warto wpisać do kalendarza.
XXIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Od 1 do 7 czerwca potrwa XXIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Hasło tej edycji uświadamia, że „Czytanie zbliża”. W tym roku gospodarzem każdego dnia Tygodnia Czytania będzie inna miejscowość. Centralna Inauguracja OTCD odbędzie się 1 czerwca (w niedzielę) w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. W pozostałe dni gospodarzami OTCD będą: Bydgoszcz, Łowicz, Szczecin, Ożarów Mazowiecki, Żyrardów oraz Warszawa. Podczas imprez dzieci spotkają się autorami książek wybranych ze Złotej Listy Fundacji, będą też rozmawiać o wartościach, które pomagają nam lepiej żyć i lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Dodatkową aktywnością zachęcającą do czytania będzie też gra terenowa.
Szczegóły i materiały promocyjne do pobrania tutaj.

Festiwale literackie
Początek miesiąca upłynie pod znakiem literackich uniesień. Wśród propozycji m.in.:
- 30 maja – 1 czerwca, Wisła: Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha – Granatowe Góry. To już tradycja, że w Wiśle spotykają się znakomici polscy pisarze i pisarki. Na festiwalowych scenach nie zabraknie premierowych rozmów i panelowych dyskusji.
- 31 maja – 1 czerwca, Kraków: Małopolski Festiwal Komiksu. Dla fanów historii obrazkowych przygotowano inspirujące spotkania, prelekcje, warsztaty i konkursy.
- 6-7 czerwca, Oborniki: Festiwal Literackie Objezierze. To wyjątkowe wydarzenie w malowniczej scenerii odrestaurowanego pałacu, nawiązujące do bogatych literackich tradycji tego miejsca.
- 6-8 czerwca, Opole: Festiwal Książki Opole. Kolejna edycja popularnego festiwalu książki z bogatą ofertą dla czytelników w każdym wieku.
- 13-15 czerwca, Poznań: Festiwal Fantastyki Pyrkon. Dla bibliotekarzy zainteresowanych literaturą fantasy, grami i popkulturą – jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie.
Konferencje i seminaria
Czerwiec to także czas spotkań dla środowiska bibliotekarskiego:
- 3 czerwca, online: Otwarte seminarium Biblioteki Narodowej. Tym razem tematem będzie omówienie książki, która w zamierzeniu redaktorów jest próbą wypełnienia istniejącej do dziś luki w badaniach nad narodowosocjalistyczną polityką biblioteczną, jak np. niszczenie, rabunek i likwidacja bibliotek, konfiskaty oraz przemieszczenie książek i całych księgozbiorów, reorganizacja sieci bibliotecznych, zakazy i ograniczenia w dystrybucji literatury lub zwolnienia pracowników.
- 5-6 czerwca, Kraków: Konferencja „Cyfryzacja zbiorów bibliotecznych: stan i perspektywy. Konferencja z okazji trzydziestolecia digitalizacji w Bibliotece Jagiellońskiej”. Eksperci i praktycy będą dyskutować o zarządzaniu zasobami cyfrowymi, oprogramowaniu bibliotecznym, nowych technologiach obróbki i rozpoznawania tekstu, sztucznej inteligencji w cyfryzacji, długoterminowym przechowywaniu danych i prawnych aspektach digitalizacji. Transmisja online odbędzie się na kanale YouTube BJ.
- 6 czerwca, online: II Ogólnopolska Konferencja Archiwistyki, Archeologii i Bibliotekoznawstwa. Interdyscyplinarne forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie odkrywania i zachowania dziedzictwa.
- 9 czerwca, Łódź: Konferencja „Czasopisma naukowe wobec wyzwań cyfrowego świata: lokalność, cytowalność, umiędzynarodowienie”. Spotkanie dla osób zaangażowanych w proces wydawniczy czasopism naukowych, ich indeksację i promocję w środowisku cyfrowym.
- 9-13 czerwca, Łódź: XLII Konferencja Problemowa Bibliotek Medycznych. Wydarzenie w ramach międzynarodowej konferencji EAHIL 2025 Workshop, poświęcone kierunkom rozwoju bibliotekarstwa medycznego i podnoszeniu jakości usług informacyjnych.
- 10 czerwca, Jarocin: 6. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Lider_ka (w) różnorodności”. Okazja do refleksji nad rolą bibliotek jako miejsc inkluzywnych i dostępnych dla różnorodnych grup odbiorców i pracowników.
- 11-12 czerwca, Warszawa: Konferencja „Europeana 2025 – Preserve, Protect, Reuse”. Międzynarodowe forum poświęcone trendom, wyzwaniom i przyszłości digitalizacji oraz udostępniania dziedzictwa kulturowego online.
- 11 czerwca, Kraków: Konferencja „Biblioteka przyszłości w szkole przestrzenią dla kreatywnych. O dobrostanie w bibliotece”. Skupienie na roli biblioteki szkolnej jako przestrzeni kreatywnej i wspierającej dobrostan uczniów.
- 12-13 czerwca, Kraków: IX Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych „Słowa uczą, przykłady pociągają – czytelnictwo nauczycieli”. Refleksja nad znaczeniem czytelnictwa w życiu nauczycieli i inspiracje do promowania kultury czytelniczej w szkołach.
- 12-13 czerwca, Bydgoszcz: Forum Pracuj w kulturze „Stabilność. Rozwój. Przyszłość”. Wydarzenie skierowane do kadry zarządzającej instytucjami kultury, w tym bibliotekami, poświęcone zarządzaniu stabilnością, rozwojem i trendom na rynku pracy.
- 13-14 czerwca, Bydgoszcz: III Konferencja Stowarzyszenia Introligatorów Polskich. Spotkanie dla specjalistów zajmujących się konserwacją i oprawą zbiorów bibliotecznych.
- 26-27 czerwca, Lublin: 5. Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Ksi@żka w mediach – Media w ksi@żce. Od biblio- do mediaterpaii. Terapeutyczne funkcje i zastosowania mediów w erze cyfrowej. Szansa na zgłębienie zagadnień związanych z biblioterapią i mediaterapią.
Szczegóły wszystkich wydarzeń w czerwcu i innych miesiącach są dostępne w Kalendarium.
Promuj swoje wydarzenie wśród bibliotekarzy!
Bądź widoczny w środowisku bibliotekarskim: zgłoś swoje wydarzenie do kalendarium Lustra Biblioteki! Organizujesz konferencję, seminarium, forum, inne wydarzenie? Prześlij swoje zgłoszenie.
Źródło zdjęć: freepik.com, OTCD