Nowa filia „Kosmos” na krakowskich Klinach

Było naprawdę odlotowo! Przybyli Jurij Gagarin, Zielona Mama z Dzieckiem, Prezydent Krakowa, przedstawiciele Rady Miasta, dyrektorki i dyrektorzy, i ci najważniejsi – pierwsi czytelnicy. Wszystkiemu przyglądał się z szerokim uśmiechem sekretarz jednego z pierwszych, a do dziś najważniejszych mieszkańców krakowskich Klinów, Stanisława Lema – Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Bez niego gwiezdne wrota na pewno nie otworzyłyby się tak szeroko i gościnnie dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie istnienia bez planety Książka. Materiał nadesłała Agnieszka Sabak z Działu Wydawnictw i Animacji Kultury Biblioteki Kraków.

Nowa filia „Kosmos”

A działo się to wszystko 16 kwietnia przy ul. Borkowskiej 25, gdzie pojawiła się supernowa – Filia „Kosmos” (nr 58) kolejna placówka Biblioteki Kraków. Jej utworzenie na wciąż rozbudowywanym osiedlu Kliny pozwoliło zlikwidować jeszcze jedną czarną dziurę w bibliotecznej galaktyce Krakowa.

Otwierając nową bibliotekę, zawsze staramy się ją zakorzenić w lokalnym dziedzictwie – szukamy konkretnych postaci lub wydarzeń czy budowli związanych z danym miejscem. I tak mamy Filię Gotyk (nr 57) na os. Gotyk, inspirowaną Historią żółtej ciżemki Antoniny Domańskiej, patronki znanej dziś Nagrody Żółtej Ciżemki, którą Biblioteka Kraków honoruje najlepsze książki dla dzieci i młodzieży; jest Filia Teatralna (nr 55) na os. Teatralnym w Nowej Hucie inspirowana bliskim sąsiedztwem Teatru Ludowego. Tu wybór był oczywisty – na Klinach przez lata mieszkał Stanisław Lem, któremu „Kraków zastąpił rodzinny Lwów”, jak czytamy w jego wpisie do Księgi Pamiątkowej Prezydenta Miasta Krakowa. 

Oryginalny design z widokiem przestrzeni międzyplanetarnej, tajemniczymi przeszkleniami, zaskakującymi przejściami jak na statku kosmicznym to nie wszystko. W części wystawienniczej prezentujemy obecnie projekty okładek autorstwa Przemka Dębowskiego do powieści Lema wydanych przez Wydawnictwo Literackie.

W „Kosmosie” do dyspozycji czytelników są wypożyczalnie dla dorosłych, młodzieży i dzieci (z pokaźnym zbiorem gier planszowych i komiksów), wydzielone miejsce dla najmłodszych i czytelnia, która posłuży jako miejsce spotkań i zajęć warsztatowych. W lokalu znajduje się również toaleta dla czytelników przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i najmłodszych.

Warto dodać, że od grudnia 2021 roku przy Bibliotece Głównej, ul. Powroźnicza 2, działa książkomat sygnowany imieniem i nazwiskiem Stanisława Lema postawiony w Roku Stanisława Lema, w którym przypadła 100. rocznica urodzin pisarza.

Kiedy da Wam w kość nieznośna lekkość bytu, przybywajcie na Kliny – oferujemy przyjemne lekturowe stany nieważkości. Za ladą spotkacie ludzi – nie roboty, ale czy spomiędzy regałów nie wychyli się Pilot Pirx, a w czytelni nie zasiądzie Profesor Tarantoga – tego nie gwarantujemy!

Źródło zdjęć: mat.pras. Biblioteka Kraków