Od czwartku do niedzieli (15-18 maja), w przestrzeniach Pałacu Kultury i Nauki, na Placu Defilad i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, potrwają Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. W programie branżowym jest kilka propozycja dla bibliotekarzy. Wstęp jest bezpłatny dla każdego. W największym literackim wydarzeniu tego roku weźmie udział ponad 600 wystawców i wielu twórców z Polski i 19 innych krajów, blisko 1000 autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury. Wszystko pod hasłem „Światy Łączone Słowami”.
Najważniejsze informacje
Dni i godziny otwarcia Targów:
- 15.05.2025 r. w godz. 10.00–18.00
- 16.05.2025 r. w godz. 10.00–19.00
- 17.05.2025 r. w godz. 10.00–19.00
- 18.05.2025 r. w godz. 10.00–17.00
O targach
Do Warszawy na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie przyjadą autorzy, wydawcy i pasjonaci literatury. Bogaty i różnorodny program wydarzeń pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką.
W roli gościa honorowego zaprezentuje się Republika Korei. Będzie też Festiwal Literatury Koreańskiej, na której bibliotekarze będą mogli poznać twórców, posłuchać rozmowy o nowej powieści HAN Kang, laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2024 czy różnicach kulturowych wyrażonych w języku w przekładach koreańsko-polskich, a także zapoznać się z ofertą 15 renomowanych koreańskich oficyn.
Wybrane wydarzenia dla bibliotekarzy
Czwartek, 15 maja, godz. 15.30 – #TataTeżCzyta – TATA TEŻ IMPROWIZUJE
Zapraszam na inaugurację nowej odsłony kampanii #TataTeżCzyta, którą patronuję. Odbędzie się ona 15 maja br. O godz. 15.30 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się wyjątkowy spektakl improwizowany „#TataTeżCzyta – TATA TEŻ IMPROWIZUJE”. Formuła wydarzenia odnosić się będzie do czytania dzieciom przez ojców – pełnego swobodnej improwizacji, modulowania głosu i wspólnego odkrywania treści. W programie przewidziano sporą dawkę dobrej zabawy oraz historie pełne zaskakujących zwrotów akcji. Kampania jest również szansą dla bibliotek, aby przyciągnąć tę grupę czytelników w swoje progi. Bibliotekarze będą mogli też skorzystać z bezpłatnych materiałów do organizacji lokalnych działań czytelniczych.
Czwartek, 15 maja, godz. 16.00 – Zespół ds. pola literackiego przy MKiDN – pierwsze podsumowanie prac i dalsze plany
Powołany w lutym Zespół ds. pola literackiego, to odpowiedź MKiDN na problemy zgłaszane m.in. podczas współKongresu Kultury. Celem zespołu jest wsparcie i rozwój polskiego środowiska literackiego oraz praca nad kluczowymi dla niego kwestiami, takimi jak m. in. reforma systemu wypożyczeń bibliotecznych, skuteczne zatrzymanie piractwa internetowego w kontekście udostępniania książek czy systemowe wsparcie dla osób piszących i tłumaczących, wydawczyń i wydawców, księgarni i bibliotek. Zespół składa się z osób, działających w obszarze rynku książki, reprezentujących różne środowiska i grupy. O tym, co już udało się zrobić oraz jakie są plany na bliższą i dalszą przyszłość.
Piątek, 15 maja, godz. 12.00 – Panel dyskusyjny dla edukatorów, bibliotekarzy i promotorów czytelnictwa „Czytanie łączy, czyli interdyscyplinarny wymiar promocji czytelnictwa”
Wśród zaproszonych prelegentów m.in.: Fundacja ING Dzieciom, Fundacja Powszechnego Czytania, Instytut Książki, Wydział Kultury m. st. Warszawa, Narodowe Centrum Kultury. Prowadzenie: Agnieszka Karp-Szymańska.
Piątek, 15 maja, godz. 12.00 – Ogólnopolska Noc Bibliotek 2025 – hasło i wydarzenia
Spotkanie otworzy ogłoszenie hasła edycji 2025, która odbędzie się 17 października w 2000 bibliotek w całej Polsce. Część druga to warsztaty z inspiracjami dla bibliotek (obowiązują zapisy).
Majowe wydarzenia biblioteczne
Sprawdź też inne wydarzenia biblioteczne w maju.
Źródło zdjęć: mat.pras. TK w Warszawie