Dlaczego mężczyźni czytają mniej niż kobiety i jak to zmienić? To pytanie, które stawiają sobie organizatorzy ogólnopolskiej kampanii #TataTeżCzyta, która po raz trzeci zaprasza ojców, opiekunów, a także pozostałych członków rodziny do wspólnego czytania dzieciom. Dlaczego warto? Odpowiedź jest prosta: bo czytanie łączy!
To hasło tegorocznej edycji kampanii, od 2023 roku organizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania i Wydawnictwo Tatarak, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej widoczna. To kolejny rok działań, które mówią o znaczeniu wspólnego czytania, jako narzędzia budowania silnych relacji, kształtowania postaw oraz wspierania emocjonalnego rozwoju dziecka. Włączają się w nią ambasadorowie, wydawcy, dystrybutorzy, księgarnie, a także miasta, instytucje, biblioteki, szkoły, przedszkola, firmy. Przede wszystkim jednak inicjatywa angażuje coraz większe grono ojców, którzy czytają dzieciom. Lustro Biblioteki także wspiera akcję jako patron i zaprasza biblioteki do czynnego udziału w promowaniu czytelnictwa wśród ojców i opiekunów.
Kampanii #TataTeżCzyta towarzyszy spot, który pojawił się już w przestrzeni medialnej i publicznej. Do grona Ambasadorów, Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego, Łukasza Dominiaka, Janka Dąbrowskiego (JDabrowsky) i innych znanych ojców, w tym roku dołączyli kolejni, m.in. Rafał Sonik, Wojtek Fiedorczuk, Karol Solar Poziemski, Krystian Hanke, Zygmunt Miłoszewski i Andrzej Deskur. Kampanię wspierają również koszykarze drużyny Trefl Sopot i siatkarze klubu Trefl Gdańsk.
Wspólne czytanie, podobnie jak improwizacja teatralna, ma niesamowitą moc pobudzania wyobraźni i angażowania dziecka w tworzenie książkowych światów. Podczas spektaklu improwizowanego na inaugurację kampanii „#TataTeżCzyta – TATA TEŻ IMPROWIZUJE”, który odbył się 15 maja w MSN Jachimek-Tremiszewski Trio i Ambasadorowie kampanii #TataTeżCzyta2025 pokazali, jak kreatywność, otwartość i improwizacja ojców mogą wzmacniać relację z dzieckiem i udowodnili, że „Czytanie łączy”.
Materiały dla bibliotek
Cała inicjatywa ma charakter inspiracyjny, organizatorzy chcą nie tylko szeroko zapraszać mężczyzn do czytania dzieciom, ale także wyposażyć ich w odpowiednie narzędzia. Dlatego kampanii towarzyszy publikacja – poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2025”, w którym znaleźć można odpowiedź na pytania: dlaczego warto? jak i co czytać z dzieckiem?
Zachęcam do aktywnego uczestnictwa i korzystania z materiałów dostępnych na stronie www.TataTeżCzyta.pl gdzie można znaleźć gotowe grafiki, plakaty oraz inspiracje do działań lokalnych.
- Pobierz poradnik PDF
- Zdjęcie w tle Facebook
- Post Facebook
- Ramka Facebook post
- Post Instagram
- Post Instagram 2
- Ramka Instagram post
- Ramka Instagram post 2
- Instagram Story
- Ramka Instagram Story
- Logo 2025
- Logo
- Zawieszka do druku
- Projekt zakładki do druku
- Plakat A3 do druku
- Plakat A3 do wypełnienia
- Laurka kolorowa do wypełnienia
- Laurka czarno-biała do wypełnienia
- Kolorowanka
- Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat
- Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat
- Scenariusz zajęć dla dzieci 5-8 lat
- Scenariusz zajęć dla dzieci 6-8 lat
- Korzystaj z darmowych materiałów do pobrania, odbierz pakiet materiałów dla swojej biblioteki (pakiety dostępne są w 17 bibliotekach wojewódzkich)
- Zapraszaj do biblioteki wujków, ojców, dziadków, strażaków, urzędników, sportowców do. Niech czytają dzieciom i dają dobry przykład!
- Organizuj aktywności jakie chcesz: spotkania autorskie, gry, reading party
- Chwal się swoimi działaniami na swoich profilach
- I pamiętaj używaj #TataTeżCzyta
Jak można się włączyć? Na przykład poprzez zapraszanie ojców, dziadków, wujków, nauczycieli, strażaków, sportowców czy urzędników do wspólnego czytania dzieciom w bibliotekach, szkołach, przedszkolach, firmach czy domach kultury. Warto również organizować wydarzenia, takie jak spotkania czytelnicze, autorskie, webinary, rodzinne gry, warsztaty czy „reading parties” – to wszystko pomaga zbudować czytelnicze rytuały. Inicjatywami można się dzielić w mediach społecznościowych, nie zapominając o hasztagu #TataTeżCzyta.
Kluczowe działania tegorocznej kampanii potrwają do 23 czerwca, obejmując symbolicznie trzy ważne daty: Dzień Matki (26 maja), Dzień Dziecka (1 czerwca) i Dzień Ojca (23 czerwca). To idealny moment, by zacząć wspólny rytuał codziennego czytania – sięgnąć z dzieckiem po książkę, poświęcić mu uwagę, stworzyć przestrzeń do rozmowy i wzmacniać więź, która zostaje na całe życie.

Siła obrazu, moc przekazu
Tegorocznej odsłonie kampanii #TataTeżCzyta towarzyszy wyjątkowy spot promujący ideę wspólnego czytania, z udziałem Wojciecha i Michała Mannów.
– Dlaczego warto czytać? Odpowiedź na to pytanie mogłaby być bardzo długa. Najkrócej można powiedzieć, że czytać trzeba po to, żeby… gwałtownie nie zgłupieć. Czytanie jest dobre dla nas i dla naszych dzieci, bo rozwija, pomaga zrozumieć świat i łączy – dlatego warto czytać wspólnie. Ja czytałem dziecku i nauczyłem je czytać. Dziś się z tego cieszę. – mówi Wojciech Mann. – Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że czytający ojciec, to skarb. Nauczył mnie czytać, ale co ważniejsze zbudował we mnie nawyk czytania, dzięki czemu obecność książek jest naturalna w moim życiu. A po co czytać? Przede wszystkim, żeby rozwijać wyobraźnię i po prostu się nie nudzić! – powiedział Marcin Mann.
Źródło zdjęć: mat.pras. FPC