Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być” udowodnił, że książnice to centra życia społecznego. Przekonajcie się, jak wiele działo się podczas Tygodnia Bibliotek w całej Polsce – prezentuję 10 nadesłanych, inspirujących relacji bibliotekarzy!
Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mołtajnach
Tydzień Bibliotek rozpoczął się od wykonania nieziemskich zakładek do książek z drewnianych łyżek i widelców. Uczniowie uczestniczyli w sportowo-polonistycznych zajęciach „Biegająca encyklopedia” i sportowych „Biegiem po książkę”, ćwicząc z książkami, szukając stolic, a także wyjaśniając hasła czy układając zdania z rozsypanki wyrazowej. Klasy II i III bawiły się w detektywów w „Kluczowych zagadkach” inspirowanych książką Urmasa Reinmaa. Pierwszoklasiści brali udział w zajęciach „Literaki to są znaki” z układaniem liter i kalamburami książkowymi.





Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec
Tydzień Bibliotek rozpoczął się już 6 maja warsztatami „Mała książka w drodze” z Agnieszką Blazy, w których uczestniczyły dzieci z klas 1-3. Było głośne czytanie, zabawa i tworzenie pudełek inspirowanych książką „Wnuczka antykwariusza”. 8 maja, w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, dr Kazimiera Król wygłosiła wykład o wyzwaniach demograficznych w Polsce, który spotkał się z dużym zainteresowaniem i refleksjami uczestników. 12 maja uczniowie klas 4-8 wzięli udział w warsztatach komiksowych prowadzonych przez Zbigniewa Masternaka. Tydzień zakończyła wizyta trzylatków z przedszkola, które obejrzały teatrzyk kamishibai o krasnoludku, poznały bibliotekę i wykonały własne czapki krasnali.




Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie
Tydzień Bibliotek w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie był intensywnym i różnorodnym świętem książki i kultury, skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Obchody rozpoczęły się lekcją biblioteczną dla młodzieży, która miała okazję poznać bibliotekę i jej zbiory specjalne. W dniu Bibliotekarzy i Bibliotek, placówkę odwiedzili przedstawiciele władz z życzeniami. Kolejne dni upłynęły pod znakiem mitologicznej gry terenowej, kreatywnych warsztatów z autorką książek dla dzieci Elizą Piotrowską oraz inspirującego spotkania autorskiego z reporterem Mariuszem Szczygłem. Nie zabrakło również zajęć edukacyjnych i plastycznych dla najmłodszych, w tym zabawy z robotami Photon. Tydzień uświetnił wernisaż wystawy fotograficznej lokalnego artysty Krzysztofa Krzemienia prezentującej pałuckie krajobrazy oraz warsztaty pielęgnacyjno-makijażowe. Kulminacyjnym punktem był wykład dr Anety Falk o Erazmie Glicznerze, przywódcy polskiego luteranizmu.
– Zdecydowanie wszystkie grupy wiekowe, które w tym czasie odwiedziły Miejska i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Żninie doskonale wpisały się w hasło Tygodnia Bibliotek, jakim było „Biblioteka. Lubię tu być”. A że lubią odwiedzać żnińską bibliotekę, bibliotekarze przekonują się o tym codziennie – powiedziała Barbara Filipiak.





Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach
Tydzień Bibliotek był bogatym w wydarzenia świętem czytelnictwa, które przyciągnęło mieszkańców w różnym wieku. Akcja promocyjna była powiązana z Rokiem Edmunda Niziurskiego i projektem „Siódme wtajemniczenie”. Dzieci miały okazję spotkać się z pisarzem Cezarym Harasimowiczem oraz uczestniczyć w turnieju literackim i pikniku inspirowanym twórczością Edmunda Niziurskiego. Dla dorosłych zorganizowano spotkanie z aktorką Ewą Błaszczyk, dostępne również dla społeczności Głuchych dzięki tłumaczeniu PJM. Odbyły się także spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki oraz kulinarne warsztaty inspirowane Niziurskim. Bibliotekarze promowali czytelnictwo na ulicach Kielc i w autobusach komunikacji miejskiej rozdając pasażerom książki Edmunda Niziurskiego i ciastka „Pieguski”. Pamiętali także o osobach starszych i niepełnosprawnych. Odwiedzili ich w domach w ramach akcji „Książka na telefon”. Do bibliotek trafiło mnóstwo książkowych darów od zaprzyjaźnionych czytelników.





Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni
W Ogólnopolskim Dniu Bibliotekarza i Bibliotek zorganizowano w szkole happening „Bajkowy pochód” z uczniami przebranymi za postacie z bajek, skandującymi hasła o bibliotece i częstowanymi lemoniadą. Uczniowie uzupełniali hasło dnia „Biblioteka- lubię tu być, bo…”, a uczestnicy wcześniejszych działań literackich wzięli udział w loterii fantowej. Biblioteka otrzymała także prezenty w postaci pokrowców na fotele i książek pop-up. W kolejnych dniach przeprowadzono zajęcia w świetlicy szkolnej, w tym czytanie o Muminkach i warsztaty plastyczne, oraz lekcję ekologii z teatrzykiem kamishibai i tworzeniem makiety Białowieskiego Parku Narodowego na kamieniach. Działania przeprowadziła Alicja Budzińska.
Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
Biblioteka zorganizowała autorski escape room „Dookoła świata z biblioteką”, który zabrał dzieci w podróż przez sześć kontynentów. Uczestnicy, wyposażeni w paszporty, odwiedzali stacje tematyczne, rozwiązując zadania związane z zabytkami Europy, mangą z Japonii, zwierzętami Afryki, symbolami Ameryki Północnej, kulturą Ameryki Południowej inspirowaną bajką „Encanto” oraz zagadką z wiersza o Polinezji. Po zaliczeniu wszystkich wyzwań i zebraniu fragmentów hasła, dzieci odgadły szyfr do skrzyni podróżnika, w której czekały na nie nagrody. Wydarzenie, pełne zabawy i rywalizacji, cieszyło się dużym entuzjazmem uczestników i ma szansę stać się biblioteczną tradycją. Escape room był częścią szerszej oferty biblioteki o profilu podróżniczym, która promuje literaturę podróżniczą, organizuje spotkania i warsztaty dla miłośników podróży.


Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach
W Świebodzicach obchody rozpoczęły się od podziękowań dla zespołu biblioteki od władz miasta. Czytelnicy mieli okazję spotkać się z pisarzem Hannibalem Smoke, a dzieci uczestniczyły w zajęciach z grami planszowymi. Biblioteka zorganizowała także wycieczkę krajoznawczo-edukacyjną do Doliny Różaneczników dla uczniów szkół podstawowych. Kolejnym punktem programu było spotkanie autorskie z Ireną Raszką, autorką poezji dla dzieci, oraz warsztaty plastyczne. Dla dorosłych odbyła się projekcja filmu „Skazani na bluesa” połączona z dyskusją o latach 70-90 w Świebodzicach. Dodatkowo, przez cały tydzień trwał challange czytelniczy.




Biblioteka Miasta i Gminy w Koźminie Wielkopolskim
Tydzień Bibliotek rozpoczęto konkursem recytatorskim dla uczniów szkół podstawowych. Dzieci z przedszkola uczestniczyły w zajęciach o Muminkach, a Klub Książki omawiał opowiadanie o zakładaniu biblioteki i rozwiązywał literackie zagadki. Uczniowie szkół podstawowych brali udział w lekcji o emocjach i warsztatach czytelniczych z ilustrowaniem ulubionych książek. Przedszkolaki odwiedziły dział dziecięcy. Tydzień zakończył się spotkaniem z kolekcjonerką lalek oraz uhonorowaniem aktywnych czytelników.
– Uhonorowaliśmy naszych czytelników, którzy z zapałem korzystają z naszych zbiorów, regularnie odwiedzają bibliotekę i dzielą się miłością do czytania. „Biblioteka. Lubię tu być” pokazuje, że biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale miejsce, w którym można ciekawie i kreatywnie spędzać czas a czytanie to przygoda, która nigdy się nie kończy – podkreśliła biblioteka.




Gminna Biblioteka Publiczna w Subkowach
Obchody rozpoczęły się od wizyty przedszkolaków i zerówkowiczów, którzy dowiedzieli się o pracy bibliotekarza i wysłuchali teatrzyku kamishibai. Biblioteka gościła także emerytowane bibliotekarki oraz świętowała 15-lecie grupy hobbystycznej „InspiRACJE”. Finał konkursu czytelniczego „Super czytelni” odbył się w parku. Konkurs ten był niezwykle wymagający, trwał 20 tygodni i tylko naprawdę zdeterminowani gotowi byli raz w tygodniu odwiedzić bibliotekę, by wypożyczyć książkę i otrzymać pieczątkę z kolejną literą hasła. Zorganizowano spotkanie „Subkowiaki – Połączeni Kociewiem” z udziałem lokalnych instytucji, poświęcone dziedzictwu kulturowemu Kociewia. Tydzień uświetniło spotkanie autorskie z poetką Grażyną Zakrzewską. Obchody zakończyło spotkanie czytelnicze z przyjaciółmi ze Środowiskowego Domu Samopomocy Narkowy. Podsumowując, Tydzień Bibliotek w Subkowach umocnił pozycję biblioteki jako ważnego centrum kultury w gminie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich
W Gminnej Bibliotece Publicznej tydzień obfitował w różnorodne wydarzenia dla czytelników w każdym wieku. Rozpoczęto warsztatami String Art, czyli tworzenia obrazów za pomocą nici i gwoździ, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pobudzają kreatywność i są świetnym treningiem umiejętności manualnych. Gościem specjalnym był Michał Figurski, który podzielił się swoją życiową historią i promował swoją książkę. Dla dzieci zorganizowano wieczór z „Panem Kleksem” w filii w Daniszynie oraz warsztaty tworzenia bukietów z cukierków w Wysocku Wielkim. Biblioteka odwiedziła także seniorów w Domu Pomocy Społecznej, prezentując twórczość lokalnej autorki Joanny Lebicy. Przedszkolaki zapoznały się z działaniem biblioteki.





Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek