Dziś nie można czytać wiadomości na poważnie. Jakimi pomysłami bibliotekarze zaskoczyli swoich czytelników? A może to wizja przyszłości nowych usług bibliotecznych i zmian w zawodzie bibliotekarza, tylko jeszcze o tym nie wiemy.
Nowy system biblioteczny o ciekawych funkcjach został zaktualizowany w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. Zdaniem bibliotekarzy nadeszła nowa era czytania. Od kwietnia system analizuje sny czytelników, dobiera książki idealnie do nastroju, a do tego wysyła je dronem. Działanie jest proste: śpij z telefonem, obudź się z rekomendacją, ciesz się lekturą, a jeśli zaczytasz książkę do końca – odleci sama dronem. Podobno biblioteka przyszłości w tym przypadku składa się z technologii i magii.


Straż książkowa rusza do akcji w Raszynie. Gminna Biblioteka Publiczna będzie dowozić książki na sygnale i ze światłami błyskowymi do domu czytelników. Służby porządkowe mają traktować przejazd jako pilną misję literacką. Jest pewien haczyk: jeśli czytelnik nie wyjdzie po książkę w ciągu 30 sekund, publikacja zostanie odczytana w formie audiobooka live przez megafon.
Nowa usługa zawita też dla czytelników Biblioteki Gminy Żukowo. Będą oni mogli wypożyczać książki bez konieczności ich czytania. Jak wyjaśniono „wszystko to dzięki najnowszej technologii, w którą zainwestowaliśmy na początku roku. Była ona testowana na naszych bibliotekarkach”. Inny pomysł zaproponowała Biblioteka Publiczna w Bojmiu, która w swojej ofercie zyskała usługę wypożyczania książek w wersji zapachowej. Podobno przy czytaniu romansu otulić ma aromat róż, bzu i fiołków, a kryminału zapach cygara.


Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach zaproponowała jako pierwsza w Polsce wypożyczanie książek z wi-fi. Można je testować na miejscu, a do wyboru czekają tysiące egzemplarzy z dożywotnią gwarancją.
Z kolei Biblioteka Publiczna Gminy Tarnowo Podgórne w związku z notorycznym łamaniem regulaminu, tzn. zapominaniem karty bibliotecznej, każdy czytelnik biblioteki będzie czipowany. Mikroczipy mają być bezboleśnie wszczepiane w okolicy nadgarstka z unikalnym kodem kreskowym odpowiadającym numerowi karty bibliotecznej. Zabieg wykonają bibliotekarki.


Trochę gorzej będą mieć użytkownicy Biblioteki Publicznej Lubicz. Odpracowanie długów za nieoddane książki w terminie będzie odbywało się na zasadzie Społecznych Prac Bibliotecznych. Dla osób, dla których czytanie jest męczące Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy przygotowała usługę drzemek między regałami – do wyboru leżaki i hamaki, automatyczne budzenie zapachem kawy, dozwolone są zwierzęta.


Jedni bibliotekarze będą dokonywać zabiegów, ale inni już niedługo zostaną powołani do ćwiczeń wojskowych. Z tego powodu pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie będę organizować pracę swojej jednostki w innych godzinach. W placówkach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie startuje usługa „Wypożycz bibliotekarza do domu”, który pomoże uporządkować domowy księgozbiór, znajdzie najwygodniejsze miejsce do czytania, pomoże dobrać oświetlenie, wskaże z których obowiązków domowych zrezygnować na rzecz czytania oraz powie, ile stron przeczytać dziennie.


Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Konopiskach ogłosił podjęcie współpracy z Polskim Towarzystwem Pająków Śmiertelnie Jadowitych. Obecnie w siedzibie biblioteki znalazło się 50 takich pająków. W ramach porozumienia czytelnik, który przeczyta co najmniej pięć pozycji książkowych w ciągu miesiąca dostanie jednego z przekazanych zwierzątek gatunku diabolus vampirus. Podobno żywią się tylko ofiarami przekraczającymi 160 cm wzrostu. Biblioteka zapewnia też instrukcję obsługi pająka w przystępnej formie. Tu można obejrzeć film.


Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej poszła o krok dalej wprowadzając abonament na książki. W zależności od pakietu obejmuje on m.in. liczbę stron, którą można przeczytać, dostęp do tajnych notatek bibliotekarzy, książki drukowane na jedwabnym papierze. Można płacić gotówką, kartą lub wierszami. W ogłoszeniu podano również co zawierają te tajne notatki.
Kącik SPA zawita w nowo powstającej siedzibie Biblioteki Nieborów. Jak podają jej pracownicy „już dziś ruszają zapisy na turnusy rehabilitacyjne. Pobyt możliwy z dofinansowaniem PFRON lub we własnym zakresie. Proponujemy masaże, kinezyterapię, hydroterapię, fizykoterapię”.
I na koniec obowiązkowe testy dla bibliotekarzy, o których piszę tutaj.
Źródło zdjęć: wskazane biblioteki, BMM