Kwiecień zapowiada się niezwykle intensywnie dla środowiska bibliotekarskiego, oferując szeroki wachlarz konferencji, seminariów i targów, które stanowią doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń. Zachęcam bibliotekarzy do zapoznania się z krótkim przeglądem wydarzeń, które znalazły się w Kalendarium.
Organizujesz konferencję, seminarium, forum, inne wydarzenie?
Zachęcam do zgłaszania propozycji organizowanych konferencji i wydarzeń, przeznaczonych dla bibliotekarzy, e-mailowo: redakcja@lustrobiblioteki.pl. Wszystkie wydarzenia są dodawane zawsze nieodpłatnie.
Możesz też wystąpić o patronat Lustra Biblioteki, a Twoje wydarzenie trafi na stronę główną serwisu Lustro Biblioteki. Prośby o patronat, ze stosownym wyprzedzeniem, proszę kierować na e-mail: b.morawiec@lustrobiblioteki.pl.
Kwietniowe wydarzenia biblioteczne
Z pewnością słyszeliście o obowiązkowych testach literackich dla bibliotekarzy. Ta przełomowa informacja została przygotowana na pierwszy dzień kwietnia. Zachęcam do dokładnej lektury tego artykułu wraz z tagami.
Miesiąca rozpoczyna Otwarte seminarium Biblioteki Narodowej, które tym razem poświęcone będzie połączeniu archeologii małych odkryć z polskimi tropami w twórczości Aleksandra Zografa, serbskiego rysownik. W prezentacji poznamy metody pracy Zografa, drogę jego rozwoju artystycznego i dokonania, które mogą stać się inspiracją dla osób zainteresowanych autoetnografią oraz odkrywaniem mikrohistorii.
2 kwietnia nie zapomnijmy o Dniu Książki dla Dzieci, obchodzonym w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. To idealny moment, aby w bibliotekach zorganizować wydarzenia promujące czytelnictwo wśród najmłodszych i przypomnieć o magii literatury dziecięcej. Tutaj przygotowałam kilka pomysłów na organizację tego wydarzenia.
Dzień później nauczyciele bibliotekarze pracujący z najmłodszymi oraz wszyscy zainteresowani edukacją literacką dzieci wezmą udział w konferencji „Od obrazka do tekstu – edukacja literacka w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej” w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach.
W Bielsku-Białej 4 kwietnia odbędzie się konferencja „Biblioteka w kinie, kino w bibliotece”, która zainspiruje do poszukiwania nowych form współpracy i łączenia różnych mediów w działalności bibliotecznej. Tak zamykamy pierwszy tydzień wydarzeń.
Od 7 do 11 kwietnia potrwają Spotkania Konserwatorskie „Sztuka konserwacji”. XXIX edycja to okazja do zgłębienia tajników sztuki konswerwatorskiej m.in. przez bibliotekarzy zajmujących się ochroną zbiorów. W ramach wydarzenia w Bibliotece Narodowej już 9 kwietnia odbędzie się sesja „Konserwacja zbiorów bibliotecznych, metodologia – zmiany”.
8-9 kwietnia to czas na Poznańską Konferencję Centrum Naukometrycznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, dedykowaną zagadnieniom związanym z naukometrią. To ważne wydarzenie dla bibliotekarzy i zainteresowanych analizą bibliometryczną.
Kolejne Otwarte seminaria Biblioteki Narodowej online 8 kwietnia przeniosą nas w świat historii, przybliżając druki ulotne związane z tzw. sprawą elbląską w 1698 roku. Tydzień później prelekcja na temat ech poglądów krakowskiej szkoły historycznej w petersburskim „Kraju”.
Kadra zarządzająca bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego powinna zwrócić uwagę na konferencję „Co za nami, co przed nami?” w Olsztynie (9 kwietnia). Z kolei Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Niejedno ma imię… Miłość w dziecięcych, młodzieżowych i fantastycznych tekstach kultury”.
11 kwietnia temat zdrowia i rozwoju dzieci w kontekście czytania zostanie poruszony podczas konferencji „Książka na receptę. Wpływ głośnego czytania na zdrowie i rozwój dzieci”. To cenne wydarzenie dla chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat terapeutycznej roli czytania wśród pacjentów i ich opiekunów, jako narzędzia rekonwalescencji oraz rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci.
W drugiej połowie kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, który może być doskonałą okazją do promocji zbiorów specjalnych i dziedzictwa kulturowego przechowywanego w bibliotekach. Warto tego dnia promować również zbiory cyfrowe.
Jednym z ważniejszych dni dla bibliotek jest 23 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To coroczne święto promujące czytelnictwo i przypominające o znaczeniu legalnych źródeł dostępu do książek, w tym e-książek. Tego samego dnia odbędzie się konferencja online „Czytelnictwo dzieci i młodzieży – historia zapisana na kartach książki”, poświęcona roli i popularyzacji książki historycznej wśród młodych czytelników.
Wrocław będzie gospodarzem IV Międzynarodowej Konferencji Proweniencyjnej „Księgozbiory rozproszone – (po)wojenne losy kolekcji książki dawnej” (24-25 kwietnia). To wydarzenie dla bibliotekarzy i historyków zajmujących się losami dawnych zbiorów. Celem konferencji jest przedstawienie badań na temat wojennych oraz powojennych losów księgozbiorów książki dawnej, zwłaszcza wydanej w XV–XVIII w., ich obecnego stanu prawnego oraz sposobów scalania.
Miesiąc zakończy się w Białymstoku, gdzie 25-27 kwietnia odbędą się Targi Książki i festiwal literacki „Na pograniczu kultur”. To okazja do spotkań z autorami, wydawcami i innymi przedstawicielami branży książki w regionalnym kontekście.
Szczegóły wszystkich wydarzeń w kwietniu i innych miesiącach są dostępne w Kalendarium.
Źródło zdjęć: freepik.com