2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. To idealny moment, aby w bibliotekach zorganizować wydarzenia promujące czytelnictwo wśród najmłodszych i przypomnieć o magii literatury dziecięcej.
Plakat do pobrania
Tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Wolność wyobraźni, a mottem ostatnie zdanie wiersza „Język obrazów” – informuje Polska Sekcja IBBY, gdzie udostępniono tłumaczenie utworu.

Plakat można pobrać za darmo, ale zapoznaj się ze szczegółami korzystania.
Darmowa kolekcja cyfrowa z utworami Andersena
Zobacz kolekcję Hans Christian Andersen oraz poleć ją na fanpage’u i stronie internetowej biblioteki. Poniżej przygotowałam wybrane okładki, które możecie pobrać i wykorzystać.






Bajki na kliszy
„Bajki na kliszy” to projekt Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu adresowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym wraz z ich opiekunami. Przekazem wspólnych spotkań była promocja czytelnictwa, ale także integracja pokoleń. Podczas zajęć czytano bajki z kliszy. Nie brakowało też układania puzzli o tematyce bajkowej, wyświetlania ilustracji, prezentów i niespodzianek. Szczegóły w linku.
Dawna Książka Dziecięca
Jak zachwycić młodych starymi tytułami? Sposób na to znalazła Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Na dworcu głównym PKP, gdzie ulokowana jest filia, można skorzystać z kolekcji „Dawna Książka Dziecięca”. Można znaleźć wyeksponowane książki z lat 1945-1980, udostępniane tylko na miejscu (czasem można znaleźć również wydania z lat 30. jak przedwojenne numery „Płomyczka” z roku 1936).
Stworzenie takiej kolekcji w bibliotece to propozycja, która przyciągnie każdego czytelnika. Warto, aby znalazły się w niej także książki ilustrowane. We wrocławskiej kolekcji znajdziemy np. Bohdana Butenkę, Jana Marcina Szancera, Kazimierza Mikulskiego, Janinę Krzemińską. Można w ramach lekcji bibliotecznej zaproponować warsztaty „Książki naszych rodziców i dziadków”.
Bajka na telefon
Biblioteka Młodego Czytelnika BULAJ w Elblągu podczas pandemii zaproponowała swoim najmłodszym czytelnikom „Bajkę na telefon”. Projekt był wsparciem dla rodziców oraz umileniem czasu wolnego dzieci, które lubią głośne czytanie. Pisałam o nim w tym artykule. Inicjatywa może mieć różne odsłony i z pewnością spotka się z pozytywnym odzewem. Pomysł można rozszerzyć na spotkania online, ale polecam korzystanie tylko z publikacji z domeny publicznej. Można je znaleźć w bibliotekach cyfrowych.
Pokój bajek / Kącik dla dzieci w bibliotece
Jak zaaranżować przytulne strefy dla dzieci, przeznaczone do czytania, zabawy i odpoczynku? Wiele prac można przeprowadzić własnym nakładem. Przedstawiam porady i pomysły. Bonus: prosty przepis na czytelnię pod chmurką i gwiazdami. Zobacz poradnik tutaj.
Inne akcje
Warto przypomnieć też 10 akcji czytelniczych skierowanych dla dzieci i ich rodziców. To zbiór pomysłów zrealizowanych przez bibliotekarzy z całej Polski. Zainspiruj się akcjami takimi jak Festiwal Czytelniczy „Zaczytana Trójka”, Happening „Czytelnicy na ulicy” czy „Czytam sobie – czytam Tobie”. Rozbudź w najmłodszych pasję czytania i zachęć do odwiedzania biblioteki.
Źródło zdjęć: freepik.com, ibby.org, polona.pl