Instytut Książki w styczniu tego roku ogłosił wyniki programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki”. Aż 2,5 mln złotych trafi do bibliotek, które promują czytelnictwo w ten sposób. Teraz podsumował najważniejsze efekty i wskaźniki projektu. Dane potwierdzają rosnącą popularność DKK.
Promocja kultury literackiej i czytelnictwa, ożywienie i integracja środowisk skupionych wokół bibliotek publicznych, zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z bibliotek publicznych oraz inspirowanie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie – to założenia Dyskusyjnych Klubów Książki.
W minionym roku Dyskusyjne Kluby Książki zgromadziły rekordową liczbę uczestników. W niespełna 17 tysiącach spotkań w ramach programu wzięło udział aż 89221 czytelniczek i czytelników. W tej chwili DKK mogą pochwalić się 21275 stałymi członkiniami i członkami – to niemal 2500 więcej niż jeszcze w roku 2023. Regularnie rośnie także liczba klubów: w 2022 roku było ich 1841, rok później 1902, a dziś już 1970.
Zachęcam do lektury całego podsumowania na stronie instytutksiazki.pl.
Skąd czerpać inspiracje i pomysły na aktywizację lokalnej społeczności oraz jak budować interesującą ofertę dla obecnych oraz nowych czytelników? Sprawdź, jakie kluby można prowadzić z powodzeniem w bibliotekach.
Źródło zdjęć: freepik.com