spot_img

Ukraina wycofuje książki w języku rosyjskim i literaturę propagandową. Rekomendacje dla ukraińskich bibliotek

Książki w języku rosyjskim są usuwane z bibliotek w Ukrainie – podała 6 lutego Rada Najwyższa Ukrainy w komunikacie „Na Ukrainie trwa derusyfikacja bibliotek – konieczne jest odnowienie funduszy i zakup książek w języku ukraińskim”. Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy wydało wcześniej rekomendacje dla bibliotek, aby wycofały niektóre rodzaje książek.

Od listopada ubiegłego roku łącznie z księgozbiorów bibliotek usunięto 19 mln książek. Około 11 milionów z nich jest w języku rosyjskim – podaje Yevheniya Kravchuk (Євгенія Кравчук) z Rady Najwyższej Ukrainy. Do wycofania ze zbiorów są też publikacje pochodzące z czasów radzieckich oraz książki autorów, którzy poparli agresję zbrojną wobec Ukrainy.

Kravchuk zaznaczyła, że ​​około „44% książek w bibliotekach Ukrainy jest w języku rosyjskim, reszta w języku ukraińskim lub językach krajów Unii Europejskiej”. Podkreśliła, też że „konieczne jest jak najszybsze odnowienie funduszy i zakup książek w języku ukraińskim” tym samym informując o zwiększeniu finansowania Instytutu Książki w Ukrainie na zakup książek w ich ojczystym języku.

W kolejnym komunikacie z 10 lutego uszczegółowiono, że usuwane z bibliotek książki trafiają na makulaturę. Dodam, że temat po pierwszym komunikacie Rady opisał Reuters 7 lutego. Agencja, w tym artykule, podkreśla, że „nie było od razu jasne, co stało się z wycofanymi książkami”. Kravchuk zaprzeczyła też domysłom o paleniu książek.

Zachęcam również do przeczytania serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”, w której ukazuję ukraińskie biblioteki po atakach rosji:

Źródło zdjęć: Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Novosti Donbass. Na zdjęciu zniszczona Miejska Biblioteka Publiczna w Siewierodoniecku (Сєвєродонецька міська публічна бібліотека)