spot_img

Biblioteki tętniące życiem – Ranking Bibliotek 2019

Podczas gali Rankingu Bibliotek 2019 ogłoszono najlepsze biblioteki w kraju. Liderami zostały biblioteki w Barcinie, Sianowie i Łomży. To instytucje promujące czytelnictwo, z bogatą ofertą kulturalno-edukacyjną, łączące tradycję z nowoczesnością i dzielnie zmagające się z wyzwaniami. Ich działalność to centrum życia społecznego.

Uroczysta Gala

Dziś w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, siedzibie Biblioteki Narodowej, odbyła się gala Rankingu Bibliotek 2019. To dziewiąta odsłona rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej”. Nagrody wręczali: prof. Krzysztof Koehler, wicedyrektor Instytutu Książki, Mateusz Adamkowski, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN oraz Marcin Piasecki, redaktor zarządzający ogólnopolskiego dziennika „Rzeczpospolita”.

Zaszczytne tytuły przyznawane są najlepszym bibliotekom oraz samorządom za ich zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi. Organizatorom przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę, wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury.

Najlepsza piątka

W tym roku nastąpiło trochę przetasowań. Najważniejszym stała się wymiana na dwóch pierwszych miejscach. Na podium wskoczyła też biblioteka z województwa podlaskiego, deklasując Galerię Książki w Oświęcimiu. Na piątym miejscu swoją pozycję utrzymała biblioteka ze Świątek.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin – I miejsce (w 2018 roku II.)

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów – II miejsce (w 2018 roku I.)

Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu – III miejsce (w 2018 roku IV.)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu – IV miejsce (w 2018 roku III.)

Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach – V miejsce (w 2018 roku V.)

Gratulacje!

Już jutro w „Rzeczpospolitej” ukaże się dodatek specjalny, w którym zostaną opublikowane wyniki rankingu.

O metodologii zastosowanej w Rankingu i statystyce pisze Instytut Książki w swojej relacji.

Ranking Bibliotek 2018

Biblioteki górą! – Ranking Bibliotek 2018

Najlepsze biblioteki w województwach 2018