spot_img

Życie utkane z cytatów

Jestem dzieckiem książek pokazuje, jak barwna i kolorowa może być literatura. Każda jej strona jest swojego rodzaju apelem o to, by czytać i rozsmakowywać się w literaturze.

„Spać będziemy na chmurach utkanych z piosenki”

Niepozorny tytuł autorstwa Oliviera Jeffersa i Sama Winstona Jestem dzieckiem książek, który otrzymał pierwszą nagrodę Bologna Ragazzi Award 2017, ukazał się w listopadzie 2018 roku na polskim rynku wydawniczym. Książka złożona jest z kilkunastu obrazów, będących swoistą laudacją na część literatury.

Uwielbienie dla literatury

Otwierając książkę, widzimy wyklejkę z najwybitniejszych tytułów polskich i zagranicznych takich jak np. Przygody Sindbada Żeglarza, Hrabia Monte Christo czy Opowieść wigilijna. Na kolejnych stronach przedstawiono między innymi dziewczynkę żeglującą po oceanie liter, która następnie zaprasza chłopca w podróż drogą wybrukowaną zdaniami opowieści oraz proponuje mu wspólną wspinaczkę po górach słów. Wody oceanu budują fragmenty cytatów poświęconych żegludze (Podróże Guliwera, Robinson Crusoe), jaskinię sentencje z Wyspy skarbów czy Króla Maciusia na wyspie bezludnej, gałęzie w lesie tworzą słowa z baśni takich jak Czerwony Kapturek czy Białośnieżka i różyczka.

Życie utkane z cytatów

Życie utkane z cytatów

Jestem dzieckiem książek to fantastyczna pozycja dla bibliofila. Każda jej strona jest swojego rodzaju apelem o to, by czytać i rozsmakowywać się w literaturze. Trudno w przypadku tego tekstu mówić o fabule, natomiast wszystkie zapisane w nim słowa możecie wykorzystać w bibliotekach jako hasła promujące czytelnictwo.

Warto podkreślić ogromną pracę, jaką edytorzy polskiego wydania musieli włożyć w dopasowanie fragmentów poszczególnych cytatów w ilustratorską warstwę tej książki. Krótko mówiąc, Jestem dzieckiem książek pokazuje, jak barwna i kolorowa może być literatura.

Lustrzane inspiracje

Tak jak wspomniałam, każda strona tej książki zawiera mocny argument, dlaczego warto czytać. Wypełniajmy literaturą świat wokół nas – twórzmy zakładki z sentencjami, zapisujmy cytaty na bibliotecznych ścianach czy schodach. Niech noworoczną przestrzeń wokół bibliotek wypełni słowo.


TYTUŁ: Jestem dzieckiem książek
AUTOR: Olivier Jeffers, Sam Winston
TŁUMACZ: Agata Mietlivks-Osadowska
WYDAWNICTWO: Tekturka
LICZBA STRON: 40
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Paweł Morawiec