spot_img

Rusz głową, czyli gimnastyka intelektualna

Co to znaczy, że ktoś ma wysokie IQ? Czy potraficie rozszyfrować, jakie znaczenia ma skrót EQ? Z popularnonaukowego tytułu dla dzieci i młodzieży, Tęgi umysł dowiecie się wszystkiego na temat inteligencji oraz przeczytacie o tym, jak motywuje nas czekolada… W Lustrzanych inspiracjach zaproszenie do bibliotecznej siłowni umysłowej.

„Czy dobre oceny są dowodem na wysokie IQ?”

O inteligencji mówi się bardzo często i bardzo niedokładnie. Jak pisze Florence Pinaud we wstępie do swojej książki:

Genialny, kretyn, bystrzak, głupek – w codziennych rozmowach często używamy słów, które odnoszą się do poziomu naszej inteligencji. O czym jednak dokładnie jest mowa. Co w naszej głowie sprawia, że myślimy i zapamiętujemy informacje na lekcjach?

Autorka w piętnastu krótkich rozdziałach zebrała i uporządkowała podstawowe wiadomości na temat zachodzących w ludzkim mózgu procesów intelektualnych, dziedziczenia oraz różnic kulturowych/płciowych/gatunkowych wpływających na umysłowe predyspozycje.

Rusz głową, czyli gimnastyka intelektualna

Lekka popularno-naukowa przygoda

Autorka Tęgiego umysłu, w odróżnieniu od wielu innych autorów książek z zakresu popularnonaukowej literatury dla dzieci i młodzieży, rezygnuje z formy opasłej encyklopedii na rzecz bardzo krótkich i merytorycznie dopracowanych odpowiedzi na najbardziej nurtujące dzieci i młodzież kwestie. Tytuły poszczególnych rozdziałów – np.:

  • Czy zwierzęta są inteligentne?
  • Czy dziewczynki i chłopcy są tak samo inteligentni?
  • Co to znaczy, że dziecko jest wybitnie zdolne?

brzmią tak jakby sformułował je młody, faktycznie zainteresowany tymi zagadnieniami człowiek. Niewiele jest w tej książce skomplikowanych naukowych teorii (choć autorka często nawiązuje do historii nauki oraz badaczy) i niezrozumiałych pojęć – całkowicie zastępują je proste obserwacje, jasne porównania i zabawne, często komiksowe, ilustracje. Mali i duzi czytelnicy docenią w Tęgim umyśle prostotę, humor i solidną dawkę wiedzy!

Rusz głową, czyli gimnastyka intelektualna

Lustrzane inspiracje

Z łatwością możecie zorganizować w swojej bibliotece intelektualną siłownię. Oto kilka z przykładów propozycji ćwiczeń, o których pisze Florence Pinaud:

  • „Na wielu stronach mamy pomieszane obrazki owoców, domów, mebli, zwierząt. I trzeba w ciągu minuty skreślić wszystkie meble na wszystkich stronach. Test pozwala sprawdzić, czy jesteśmy w stanie szybko odróżnić meble od innych przedmiotów i czy potrafimy się skupić’;
  • „»Jakie cechy wspólne mają porzeczka, truskawka i wiśnia?«. W zależności od tego, ile znajdziemy punktów wspólnych zdobywamy mniej lub więcej punktów.”;
  • Ćwiczenie polega na tym, że bibliotekarz „czyta ciąg liczb i prosi (…) o powtórzenie ich w tej samej kolejności. Może także poprosić o powtórzenie liczb w odwrotnej kolejności albo od najmniejszej do największej”.

Rusz głową, czyli gimnastyka intelektualna


TYTUŁ: Tęgi umysł. Tajemnice inteligencji
AUTOR: Florence Pinaud
ILUSTRATOR: Séverine Assous
TŁUMACZ: Sylwia Sawicka
WYDAWNICTWO: Polarny Lis
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec