spot_img

Mali pszczelarze w bibliotece

Szukasz pomysłu na lekcję biblioteczną? Zaproś maluchy do bibliotecznego ula, w którym zdobędą wiedzę o niezwykłych istotach, a przy okazji miło spędzą czas.

O pszczołach z przedszkolakiem

Pszczółka jest wydaną w twardej oprawie książeczką napisaną przez Kristen Hall, a zilustrowaną przez Isabelle Arsenault. Stanowi ona przede wszystkim rymowane wprowadzenie do rozmowy o tytułowym gatunku z dziećmi w wieku przedszkolnym. Autorka w krótkich, zabawnych, prostych wierszykach opowiada najmłodszym o cyklu życia pszczół, zbieraniu nektaru, produkcji miodu oraz strukturach panujących w ulu. Na ostatniej stronie Pszczółki znajdziecie za to kilka słów od autorki objaśnienia, dlaczego pszczoły są ważne i pokazuje pięć łatwych kroków, które przyczynią się do ochrony gatunku.

Mali pszczelarze w bibliotece

Dla tych, którzy nie znają pszczółek

Będę szczera: treścią Pszczółka niespecjalnie zaskakuje – to historyjka wyłącznie dla małych niewymagających zaskakujących, przyrodniczych faktów słuchaczy. Znajdziecie tu natomiast wszystko to, co najmłodsze dzieciaki o pszczołach muszą wiedzieć przedstawione w takiej formie, żeby trzylatków nie zanudzić. Hall opowiada o pszczołach z wdziękiem – a dodatkowym atutem pszczelej historyjki jest cała masa onomatopeicznych dźwięków, które mali odbiorcy mogą z lubością naśladować.

Kunsztowne

Słuchanie rytmu i dźwięków tej książki jest przyjemne – zachwycić się Pszczółką można jednak dopiero, przyglądając się wykonanym do niej ilustracjom Isabelle Arsenault. Przepiękna szata graficzna – rysunki w przeróżnych odcieniach miodu, mocne, wyraziste, ciepłe i delikatne jednocześnie – sprawiają, że kontakt z tą książką ma swój urok.

Mali pszczelarze w bibliotece

Lustrzane inspiracje

Kristen Hall i Isabelle Arsenault inspirują do zabrania dzieci do krainy pszczół. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek na zabawy tematyczne na pszczele zajęcia:

  • zabawy plastyczne – dzieci mogą samodzielnie wykonać m.in. kwiatki z bibuły dla pszczółek, pszczele czółki i skrzydełka;
  • zabawy techniczne – przygotuj z dziećmi „plastry miodu” z tektury. Niech poszczególne „plastry” mają kształty heksagonalne. Dopasujcie wszystkie przygotowane „plastry” do siebie – powstanie z tego robiąca wrażenia plansza, którą możecie wykorzystać do zabaw ruchowych;
  • zabawy ruchowe – to przede wszystkim zbieranie kwiatków/pyłków/konfetti, skłony, bieganie, ruszanie „skrzydełkami”, podniebne loty – tańce;
  • zabawy onomatopeiczne – niech maluchy naśladują pszczele odgłosy.

Mali pszczelarze w bibliotece


TYTUŁ: Pszczółka
AUTOR: Kirsten Hall
ILUSTRATOR: Isabelle Arsenault
TŁUMACZ: Marceli Szpak
LICZBA STRON: 40
WYDAWNICTWO: Kultura Gniewu
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec