Dekalog książkowy

W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi (…) A żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej – tak książki opisywał Francesco Petrarka. Do dziś się to nie zmieniło, bo miłośnicy książek, tych tradycyjnych i elektronicznych zawsze pożądają nowych tytułów i z chęcią wracają do klasyki literatury. Specjalnie dla wielbicieli słowa pisanego 10 przykazań książkowych.

DEKALOG KSIĄŻKOWY*

* (artykuł nie ma na celu obrazy niczyich uczuć i poglądów religijnych)

1. Nie będziesz miał lepszej rozrywki niż czytanie książek.

2. Inwestuj w książki i wiedzę, ale nie kupuj książek nadaremno.

3. Czytaj książki zawsze, a szczególnie w święta.

4. Czcij książki swoje i bibliotekę swoją.

5. Nie niszcz książek. [patrz poniżej: Książka prosi]

6. Nie wyrzucaj książek – oddaj je do biblioteki lub uwolnij w idei bookcrossingu.

7. W każdej bibliotece, księgarni, antykwariacie czuj się jak w domu.

8. Czytaj dla przyjemności – połącz lekturę książki z kawą.

9. Zabierz książkę ze sobą w każde miejsce – niech będzie twoim towarzyszem.

10. Pożądaj każdej wartościowej książki, która została wydana.

POBIERZ PLAKAT

Na deser jeszcze coś o prośbach książek [znalezione gdzieś dawno temu w zbiorach własnych]. Pamiętajmy, że „Dobra książka jest naszym najlepszym przyjacielem. Należy ją przeto kochać i opiekować się nią”.

DEKALOG KSIĄŻKOWY