Książkokramik – wypożyczenie na życzenie

Biblioteka Publiczna w Łomiankach w czasie listopadowego zamknięcia wprowadziła usługę „Książkokramik”. Przyniosła ona wiele radości czytelnikom w czasie pandemii.

Od 12 listopada przed wejściem do biblioteki stanął namiot, gdzie o konkretnej godzinie czytelnicy odbierali swoje zamówienia. Usługa funkcjonuje w dni powszednie. Wszystko zostało pomyślane zgodnie z zasadą „zadzwoń lub napisz maila, zamów i odbierz”.

– Sama usługa cieszyła się, w naszej opinii dużą popularnością. Od uruchomienia do piątku 27 listopada udostępniliśmy prawie 1400 pozycji dla 609 czytelników. Przyjęliśmy ponad 1800 zwrotów. Nasze zbiory wypożyczaliśmy bezkontaktowo, w papierowych torebkach. Umawialiśmy się z czytelnikami na określoną godzinę (odbiory były umawiane co 15 minut w godzinach pracy biblioteki) i o tej godzinie wystawialiśmy książki na regał w kramiku. Torebki był opisane – na fiszce przyczepionej do torebki znajdowały się – numer karty czytelnika, zawartość torebki, czyli spis książek, inicjały czytelnika oraz data i godzina odbioru. Do każdej torebki z wypożyczonymi pozycjami dołączaliśmy niespodziankę: słodki upominek – zdradza kulisy Michał Kowalczyk, dyrektor biblioteki w Łomiankach.

– Zwroty były realizowane na drugim regale – umieściliśmy na nim koszyki, do których czytelnicy wkładali książki, które chcieli zwrócić. Nasza biblioteka mieści się na pierwszym piętrze budynku, więc nie mieliśmy „na oku” książkokramiku. Żeby zwrócone książki nie leżały zbyt długo w koszykach i by nikt sobie ich nie przywłaszczył na regale zwrotów zamontowaliśmy taki zwykły domowy dzwonek, dzięki któremu czytelnicy informowali nas o zwróconych pozycjach. Bibliotekarz, po usłyszeniu dzwonka, schodził i odbierał zwrócone pozycje – mówi dyrektor biblioteki.

Od poniedziałku 30 listopada zdemontowano „Książkokramik”, a czytelnicy już mogą korzystać z biblioteki z zachowaniem reżimu sanitarnego. W środku może przebywać maksymalnie 10 osób. Pomagają w tym niebieskie koszyki dostępne przy wejściu.

Więcej pomysłów i inspiracji

Zapraszam wszystkich bibliotekarzy do współpracy przy projekcie #onlinenakwarantannie. Projekt ma na celu pokazanie inicjatyw i dobrych praktyk bibliotek w czasie ich zamknięcia dla użytkowników. Formularz zgłoszenia dostępny jest tutaj.

Zachęcam też do śledzenia aktualnych informacji dotyczących działalności bibliotek w czasie epidemii w serwisie #koronawirus – informacje dla bibliotek.

Źródło zdjęć:mat.pras, FB BP w Łomiankach