Poradnia Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa uruchomiła poradnię, w której można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące działalności bibliotek w związku z sytuacją spowodowaną pandemią wirusa. Zachęcamy bibliotekarzy do zadawania pytań.

Prosimy o przesyłanie pytań na adres: poradnia@bn.org.pl

Odpowiedzi na prawie 70 pytań

W poradni na bieżąco są publikowane odpowiedzi na pytania bibliotekarzy z całego kraju. A w nich m.in. sprawy dotyczące organizacji pracy, kwarantanny książek i innych zbiorów, ochrony zdrowia czytelników i bibliotekarzy oraz wiele innych rekomendacji. W aktualizowanym materiale można znaleźć również odpowiedzi na zapytania odnoszące się do różnych kwestii dotyczących funkcjonowania bibliotek w nowej rzeczywistości i reżimie sanitarnym.

• Jak długo wirus utrzymuje się na książkach?
  • Czy można stosować lampy UV do dezynfekcji książek?
  • Jakie działania należy podjąć po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej?
  • Jaka jest procedura odnosząca się do otwarcia bibliotek przez dyrektora w porozumieniu z organizatorem, po konsultacji z sanepidem?
  • Kiedy rekomendowane jest otwarcie czytelń w bibliotekach?
  • Czy czytelnicy mogą skorzystać z wolnego dostępu do księgozbioru?
  • Jak powinna wyglądać obsługa czytelnika?
  • Czy można obsłużyć czytelnika, który zapomniał rękawiczek? Czy trzeba każdemu przypominać o dezynfekcji rąk przed podejściem do stanowiska, aby zwrócić i wypożyczyć książki?
  • Czy w przypadku publikacji udostępnianych wyłącznie na miejscu w czytelniach można wypożyczać je na zewnątrz?
  • Czy otwarcie bibliotek skutkuje zaprzestaniem wykonywania pracy zdalnej przez wszystkich pracowników?
  • Czy pracownik, który ukończył 60 lat może pracować przy obsłudze czytelnika w wypożyczalni po jej otwarciu, czy powinien pracować zdalnie?
  • Pracodawca zapewnił nam maseczki wielokrotnego użycia. Czy odpowiada również za ich pranie?
  • Czy czasopisma, podobnie jak książki, podlegają kwarantannie? Czy należy zrezygnować z prenumeraty dzienników?
  • Czy są jakieś zalecenia odnośnie dokonywania zakupów książek do biblioteki w czasie epidemii? Czy można zamawiać książki w wydawnictwach i jakie obowiązują procedury z tym związane, aby zachować bezpieczeństwo dla pracowników gromadzących i opracowujących zbiory?
  • Czy można otworzyć bibliotekę działającą w strukturach domu kultury?
  • Czy rekomendowane jest prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych?

Lista pytań i odpowiedzi zawiera ponadto przydatne informacje dotyczące bibliotek szkolnych.

• Czy rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. dotyczy również bibliotek szkolnych?
  • Zgodnie z regulaminem szkoły, rodzice zwracają podręczniki swoich dzieci tuż przed zakończeniem zajęć, kwitując zwrot podpisem. Jakie wytyczne bezpieczeństwa zastosować w tym zakresie?
  • Czy dzieci i młodzież mogą oddawać wypożyczone książki?
  • Zwroty podręczników przypadają na ostatnie dni roku szkolnego, co oznacza przyjęcie wielu książek w krótkim czasie. Bibliotekarze pracują w określonych godzinach. Czy zawsze rodzice będą mogli przyjść w zaproponowanych godzinach? Czy są opracowane procedury lub dokładniejsze zalecenia przyjmowania zwrotów podręczników (odbiór przez bibliotekarzy, odbiór przez sekretariat, przez wychowawców)?

Wszystkie odpowiedzi są dostępne na stronie Poradni Biblioteki Narodowej oraz w serwisie #koronawirus informacje dla bibliotek.

Źródło zdjęć: freepik.com