6 pomysłów na zorganizowanie pracy zdalnej dla bibliotekarzy

Lustro Biblioteki podpowiada bibliotekarzom, jak można pracować zdalnie z korzyściami dla biblioteki!

Zdobądź fundusze na projekty

Napisz wniosek i zdobądź fundusze na realizację nowych projektów. Aktualnie można aplikować w programach:

Przy okazji warto mieć na uwadze 10 programów i konkursów grantowych fundacji dla bibliotek.

Przeprowadź ankietę satysfakcji użytkowników

Jesteś ciekawy, co o Twojej bibliotece myślą jej użytkownicy? Wykorzystaj Formularz Google, Microsoft Forms, Survio lub inną platformę do tworzenia ankiet. Przeprowadź ankietę satysfakcji użytkowników biblioteki i dowiedz się, co myślą o usługach, księgozbiorze, ofercie czy personelu. To świetne narzędzie do zbierania informacji i wartościowe dane przydatne do ukierunkowania dotychczasowych działań na oczekiwania użytkowników.

Przygotuj kursy e-learningowe

Przygotuj dla swoich czytelników kurs e-learningowy. Rozpoczynając kształcenie e-learningowe wykorzystaj platformy dedykowane tym formom nauki. Oferują one różne pomocne narzędzia. Wśród nich m.in. wideo i audio, animacje, umieszczanie dowolnych materiałów szkoleniowych (teksty, wykłady, zdjęcia, case studies itd.), forum do rozmów, zadania i ćwiczenia, sprawdziany, quizy i testy, pobieranie dodatkowych elementów.

Transmituj spotkania

Dzięki możliwości połączenia on-line z użytkownikami Internetu, bibliotekarze mogą z powodzeniem udzielać się w wirtualnej przestrzeni. Przygotuj dla swoich czytelników transmisję on-line lub webinarium. Przemyśl koncepcję, opracuj scenariusz, zorganizuj przestrzeń i przygotuj sprzęt. Na koniec skup się na promocji i zaproś uczestników.

Zaplanuj zakup nowości

Często bibliotekarze zadają pytanie, skąd czerpać informacje o nowościach wydawniczych z tak bogatej oferty rynku książki. Szukaj u źródeł i rozważ poniższe źródła:

• ankiety – często na stronach internetowych bibliotek dostępne są formularze elektroniczne, przez które można zgłaszać propozycje zakupu książek;
  • listy bestsellerów – można sugerować się zarówno tymi publikowanymi w magazynach literackich, jak i w mediach internetowych, także zagranicznych;
  • nagrody literackie – w tym przypadku mamy duży wybór, bo panuje moda na przyznawanie nagród; warto ograniczyć wybór tylko do tych prestiżowych trofeów, ważne są też same nominacje dla autorów, bo wtedy rośnie popyt na ich tytuły;
  • rankingi – one zawsze budzą ciekawość, szczególnie gdy powstaje ranking roczny lub tematyczny w stylu „20 książek przyrodniczych, które musisz mieć”;
  • recenzje – publikowane w dużych serwisach online oraz czasopismach;
  • vlogi i blogi recenzenckie – często ich autorzy wybierają pozycje interesujące, wciągające i wartościowe (ale należy uważać na tzw. lokowanie produktów); obecnie jest ich tyle, że wybór tych rzeczywiście najlepszych jest trudny; warto też zajrzeć do agregatorów blogów książkowych;
  • najpopularniejsze książki według list sprzedażowych wydawnictw – niektóre z nich pomogą wskazać, co jest na czasie w danym okresie.

Teraz jest dobry moment na poszukiwania i analizę preferencji czytelniczych oraz przygotowania się do aplikowania w Priorytecie 1 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”.

Księgozbiór biblioteki możesz też zwiększyć dzięki udziałowi w konkursie Lustra Biblioteki. Do wygrania zestawy edukacyjne z książkami!

Działaj w social mediach

Zachęć do czytania bez ograniczeń! Inspiracją służą przygotowane proste działania w social mediach dla bibliotek.

Źródło zdjęć: freepik.com