Twórcze szaleństwo na Balonowej 5

Balonowa 5 znalazła się w gronie książek, które otrzymały nominacje graficzne w konkursie Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY. Za co jury postanowiło ją wyróżnić?

Zabawa na całego

Kamienica przy ulicy Balonowej 5 tętni życiem. Jej lokatorzy – wyjątkowo sympatyczne egzotyczne (małpa czy hipopotam) i udomowione zwierzaki (mysz i kot) – mają swoje własne mieszkania, w których dzieje się bardzo dużo… Małpy pieką ciasto Piegowaty Orangutan, rapująca mysz poszukuje kapelusza, a kot zamiast zjadać ptaki, nagrywa ich śpiew jako relaksacyjną muzykę… Z mieszkańcami tej kamienicy z pewnością nie można się nudzić!

Porozmawiajmy o… różnicach

Tekst opowiadania autorstwa Mikołaja Pasińskiego jest dla dzieci prosty i ciekawy – krótkie, żywe migawki z każdego mieszkania skupiają uwagę przedszkolaków i zachęcają do słuchania czytanej opowieści. Balonowa 5 świetnie sprawdzi się na lekcji bibliotecznej wśród najmłodszych dzieci – opisy nie są rozbudowane, a słownictwo zrozumie trzy-, cztero-letnie dziecko (choć w tym bajkowym opowiadaniu pojawiają się także nieoczywiste słowa jak szeflera czy fikotar). Warto przy okazji głośnej lektury Balonowej 5 poruszyć z przedszkolakami temat różnorodności i różnic – każdy bohater u Pasińskiego ma swój własny kąt, a jednak wszyscy tworzą wspólnotę mieszkańców.

Estetyka

W mojej ocenie o atrakcyjności Balonowej 5 zdecydowały jednak przede wszystkim ilustracje Małgorzaty Herby. Cudowne, ogromne, kolorowe, zatrzymujące wzrok dzieci – gdy myszka szuka kapelusza, dziecko śledzi wzrokiem jej kolejne kroki, stając się aktywnym uczestnikiem procesu lekturowego. Rysunki Herby tworzą radosną atmosferę tej książki – dzięki tak starannie wykonanym ilustracjom czytelnicy od najmłodszych lat mogą obcować z sztuką na bardzo wysokim poziomie.

Lustrzane inspiracje

Ćwiczenie tańca z nietoperzem, wspólne gotowanie z małpą czy poszukiwanie kapelusza myszy – Balonowa 5 inspiruje bibliotekarzy do zorganizowania wielu zajęć dla dzieci. Warto przygotować specjalne zadania, związane z różnymi bohaterami tytułu Pasińskiego.

TYTUŁ: ART. Balonowa 5
AUTOR: Mikołaj Pasiński