Rekiny i książkowi pożeracze

Krwiożercze istoty, a może piękne i inteligentne okazy? Rekiny budzą strach i fascynację wśród młodych czytelników. Nasza Księgarnia wydała naukowy komiks poświęcony właśnie tym zwierzętom. Zainspirujcie się morskim szaleństwem i wykorzystajcie hasła oraz grafiki związane z rekinami do promocji czytelnictwa!

„Co te stworzenia w sobie mają, że budzą w nas tak silną fascynację?”

Joe Flood, autor książki Rekiny – najlepsi myśliwi w przyrodzie jest biologiem morskim. We wstępie do swojego naukowego komiksu przedstawia kulisy swojej pracy oraz zwraca uwagę na to, że obiekty jego badań należą do gatunków zagrożonych wymarciem. Flood w dalszej części opowiada o rekinach, konfrontując młodego odbiorcę z kulturowymi mitami, które narosły wokół rekinów oraz przedstawiając mu cały szereg biologicznych faktów z nimi związanych.

Rekiny i książkowi pożeracze

„I co, szczęka ci opadła?”

Trudno zarzucić autorowi tego komiksu zanudzanie czytelnika naukowymi danymi. Flood dobrze wyważył proporcje pomiędzy informacjami przyrodniczymi, a zabawnymi komiksowymi grafikami (z udziałem m.in. stworzonej postaci rekina Lucjana czerwonego).

Autor Rekinów obala mity, wybiera naprawdę interesujące ciekawostki dotyczące poszczególnych gatunków, porównuje je, tworząc rzetelne kompendium wiedzy. W rezultacie młody pasjonat morskiego świata otrzymuje pozycję pokazującą całe bogactwo gatunkowe mórz i oceanów. Najciekawszym elementem z punktu widzenia bibliotekarza czy nauczyciela jest przedstawiona w komiksie historia relacji ludzie-rekiny i jej odzwierciedlenie w mitach greckich, Moby Dicku oraz kultowym filmie Szczęki.

Lustrzane inspiracje

Warto wykorzystać wątek rekinów i morskich połowów do stworzenia akcji czytelniczej, nawiązującej do morskiej konwencji. Konkursy na najlepszych czytelników („Zostań książkowym pożeraczem”) czy hasła „Ta książka nie gryzie” z naklejonymi rekinami z pewnością przyciągną uwagę młodych czytelników.

TYTUŁ: Rekiny – najlepsi myśliwi w przyrodzie
AUTOR: Joe Flood