Nabór do programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 – lista dla bibliotek

Dziś Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór do programów MKiDN na rok 2020. Dzięki nim biblioteki mogą ubiegać się o dofinansowania na różne działania związane z ich działalnością. Warto skorzystać z programów takich jak: Promocja czytelnictwa, Literatura oraz Partnerstwo dla książki. Sprawdź, jak możesz otrzymać dofinansowanie! Termin składania wniosków w naborze upływa 29 listopada 2019 roku.

Literatura

Strategicznym celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych. W programie szczególnie uwzględnia się debiuty pisarskie, czyli pierwsze publikacje w formie książkowej (drukowanej lub w formie e-booka) autorów piszących w języku polskim, oraz twórczość adresowaną do dzieci i młodzieży.

Regulamin programu Literatura

Promocja czytelnictwa

Celem programu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowywanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej.

Regulamin programu Promocja czytelnictwa

Czasopisma

Celem programu jest wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach.

Regulamin programu Czasopisma

Partnerstwo dla książki

Strategiczne cele programu to zarówno poprawa dostępu do książki w jej wszystkich formatach, jak i wzmocnienie kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek.

Regulamin programu Partnerstwo dla książki

Edukacja kulturalna

Celem programu jest wspieranie zadań z zakresu edukacji kulturalnej, ważnych dla rozwoju kapitału społecznego.

Regulamin programu Edukacja kulturalna

Kultura ludowa i tradycyjna

Celem programu jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.

Regulamin programu Kultura ludowa i tradycyjna

Infrastruktura kultury

Celem programu jest zatem stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury, a także innych podmiotów działających w tym obszarze.

Regulamin programu Infrastruktura kultury

Kultura Dostępna

Celem programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

Regulamin programu Kultura Dostępna

Kultura cyfrowa

Celem programu jest udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego.

Regulamin programu Kultura cyfrowa

Wspieranie archiwów, bibliotek i muzeów poza krajem

Strategicznym celem programu jest stworzenie możliwości efektywnej ochrony oraz zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego znajdującego się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, przy jednoczesnym popularyzowaniu wiedzy na temat tej spuścizny kulturowej, obejmującej dziedzictwo wytworzone, zgromadzone i przechowywane w Europie oraz innych częściach świata przez organizacje polonijne i emigracyjne.

Regulamin programu Wspieranie archiwów, bibliotek i muzeów poza krajem

W naborze na 2020 rok MKiDN wprowadziło zasadnicze zmiany:

• Uproszczono procedurę naboru wniosków – wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem systemu EBOI (bez konieczności przesyłania papierowej wersji Potwierdzenia złożenia wniosku). Dokumentacja w wersji papierowej lub poświadczona kwalifikowanym podpisem elektronicznym będzie niezbędna dopiero na etapie realizacji przyznanych dofinansowań.
  • Zmodyfikowano formę prezentacji procedur – zasady ubiegania się o wsparcie zostały zawarte w Ogłoszeniu Ministra KiDN w sprawie naboru do programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020. Komplet informacji na temat danego programu jest dostępny pod linkiem Regulamin i specyfikacja.
  • Rozszerzono zakres programu Promesa MKIDN.
  • Stworzono program pn. Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego realizowane będą zadania objęte dotychczas dofinansowaniem w ramach programów Narodowe kolekcje sztuki współczesnej oraz Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

Lista programów i szczegóły naborów

Jak napisać wniosek o dofinansowanie? – porady dla bibliotekarzy od bibliotekarzy

Źródło zdjeć: pixabay.com