Praktyka dla praktyka, czyli biblioteczny Erasmus!

„Praktyka dla praktyka” to ogólnopolski program wymiany bibliotekarzy i pracowników bibliotek. To inicjatywa, której celem jest umożliwienie pracownikom bibliotek zdobycia doświadczenia oraz poznawania specyfiki pracy różnych placówek bibliotecznych w trakcie tygodniowych wymian. Lustro Biblioteki jest stałym patronem programu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdyni.

„Praktyka dla praktyka”

Wymiana polega na wysłaniu pracownika do pracy w bibliotece partnerskiej na 5 dni roboczych i przyjęciu na jego miejsce osoby o podobnych kwalifikacjach – tak jakby na „zastępstwo”. W 2019 roku program organizowany jest po raz czwarty.

Proste zasady

Warunki uczestnictwa:

• program dedykowany pracownikom bibliotek publicznych,
  • nabór do 8 bibliotek w Polsce,
  • uczestnikom zwracane są koszty: do 250 zł na przejazd oraz do 950 zł na nocleg,
  • wymiany realizowane będą jesienią – we wrześniu i październiku,
  • zapisy od 13 maja do końca miesiąca (poprzez formularz na stronie www.praktykadlapraktyka.pl),
  • warunkiem zapisów jest wcześniejsze zapoznanie się z regulaminem,
  • przed rozpoczęciem praktyki konieczne jest zawarcie umów pomiędzy Biblioteką Gdynia a biblioteką z naboru oraz pomiędzy Biblioteką Gdynia a praktykiem,
  • koniecznym jest również wyznaczenie osoby z biblioteki, która będzie „opiekowała” się praktykiem, który przyjedzie z innej instytucji.

Biblioteki, do których będzie trwał nabór:

• Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni,
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie,
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku,
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi,
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie,
  • Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu,
  • Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi.

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia: unsplash.com – Alan Lin