200 książek zniknęło z biblioteki. Powodem stereotypy płciowe

Z biblioteki szkolnej w Barcelonie usunięto 200 książek, które zawierają seksistowskie stereotypy, w tym „Czerwonego Kapturka”. Ten przypadek opisuje Rzeczpospolita powołując się na źródło „The Guardian”.

Jak informuje „The Guardian”, biblioteka szkoły Taber, składająca się z około 600 książek dla najmłodszych dzieci, została przejrzana w ramach projektu mającego na celu odnalezienie ukrytych treści seksistowskich. Po sprawdzeniu zbiorów stwierdzono, że 30 proc. znajdujących się tam książek „miało silne stereotypy i nie miało wartości pedagogicznej”.

Jakie książki zostały usunięte z księgozbioru? Jakie tytuły wzbudziły kontrowersje? Czym kierowała się komisja dokonująca przeglądu książek?

W materiale także kilka słów o podobnej sytuacji w szkole Montseny w Barcelonie oraz o badaniach „męskich postaci w książkach obrazkowych” odgrywających w nich wiodące role.

Czytaj więcej w materiale na rp.pl

Źródło zdjęć: pixabay.com – Andre_Grunden