Ruszają zgłoszenia do programu grantowego „mPotęga”

Granty od 2 do 8 tys. złotych czekają na biblioteki! Wystarczy zgłosić się do programu „mPotęga” i napisać wniosek na nieszablonowe działanie popularyzujące matematykę wsród dzieci i młodzieży. Nabór wniosków trwa do 8 maja.

mPotęga

mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność.

Cele konkursu to:

• stworzenie ciekawych, innowacyjnych, metod i narzędzi edukacji matematycznej;
  • zachęcenie nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą do sięgnięcia po nowe metody przekazywania wiedzy matematycznej;
  • zainteresowanie dzieci i młodzieży matematyką i wciągnięcie ich w aktywny proces wykorzystywania tej wiedzy, poprzez pokazanie praktycznych zastosowań matematyki.

Organizatorem programu „mPotęga” jest Fundacja mBanku.

Dofinansowanie

Można ubiegać się o dotacje na realizację projektów edukacji matematycznej skierowanych do dwóch kategorii konkursowych:

1. dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej. W tej kategorii można uzyskać od 2 do 5 tys. zł na takie działania jak:

• przeprowadzenie innowacyjnych warsztatów, ukazujących wszechobecność matematyki;
  • organizacja konkursów matematycznych;
  • stworzenie przez uczestników matematycznych aktywności (np. gier terenowych);
  • organizacja wycieczek i spotkań tematycznych, pokazujących praktyczne zastosowanie matematyki;
  • stworzenie wspólnie z uczestnikami filmików edukacyjnych (np. kręcone telefonem komórkowym);
  • prowadzenie wspólnie z uczestnikami blogów o tematyce matematycznej;
  • organizacja zajęć matematycznych włączających rodziców.

2. dzieci z klas 7-8 szkół podstawowych. W tej kategorii można uzyskać od 5 do 8 tys. zł na takie działania jak:

• przeprowadzenie innowacyjnych warsztatów, prezentacji na temat tego, ze matematyka jest wszechobecna i praktyczna, na przykład na temat zastosowania matematyki w dziedzinach pokrewnych itp.;
  • zorganizowanie matematycznych działań angażujących uczniów, takich jak gry, quizy, konkursy matematyczne;
  • stworzenie filmików edukacyjnych (np. kręcone telefonem komórkowym);
  • prowadzenie blogów o tematyce matematycznej.

Uprawnione podmioty

O wsparcie projektów realizujących określone cele mogą ubiegać się biblioteki publiczne. Można też połączyć siły z grupą nieformalną np. kołem naukowym czy grupą młodzieży dla osiągnięcia lepszego efektu.

Warunki

• zgłoszenie wniosku do 8 maja 2019 br.
  • projekt musi trwać między 1 września 2019 r. a 31 grudnia 2019 r.
  • realizacja zgłoszonego działania musi odbyć się z uwzględnieniem zespołu projektowego (lidera) i min. 3 uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej.

Regulamin, szczegóły i wzory wniosków dostępne są na mbank.pl

mPotęga – konkurs grantowy dla każdej biblioteki

Artykuł zawiera przejrzystą prezentację wymogów programu ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek. Materiał Pawła Marchela z Biblioteki Publicznej w Solcu Kujawskim oparty jest o praktyczne wskazówki. W jego drugim tekście “Jak odkrywano matematyczne tajemnice Solca Kujawskiego” zaprezentowany został projekt „Przeliczamy miasto” zrealizowany dzięki dofinansowaniu przez wspomnianą fundację.

Źródła dofinansowań dla bibliotek