Szczury lądowe i waleczna dziewczyna

Piraci Oceanu Lodowego – książka napisana przez Fridę Nilsson – są podróżą do świata przygód, tarapatów, brawurowych ucieczek i odwagi, graniczącej z dziecięcą naiwnością. To również  pomysł na iście pirackie warsztaty!

Siostrzana odpowiedzialność

Na Niebieskiej Wyspie ojciec sam wychowuje dwie córki, Siri i Miki. Dziewczęta zahartowane i przyzwyczajone do niełatwych warunków często same starają się zabezpieczyć zapasy żywnościowe. Gdy podczas jednej z takich wypraw, młodsza dziewczyna zostaje porwana przez piratów Białej Głowy – największego postrachu wód tytułowego Oceanu Lodowego – Siri czuje się za nią odpowiedzialna i bez zgody ojca postanawia wydobyć siostrę z rąk porywaczy. Nie wie jeszcze, że na swojej drodze spotka dobrych i złych ludzi, zmierzy się z szeregiem niebezpieczeństw i odkryje skrywaną tajemnicę najgroźniejszego z morskich wilków…

Coś więcej niż przygodówka

Piraci Oceanu Lodowego są powieścią mądrą i wciągającą przygodówką zarazem – co jest rzadkością. Przez liczne perypetie Siri uczy się czym jest odwaga, przywiązanie, ale i właściwe traktowanie zwierząt. Ta powieść dotyka również problemu ponoszenia konsekwencji własnych wyborów. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na złożoną konstrukcję postaci. Trudno wskazać w tekście Nilsson bohaterów jednoznacznie złych bądź dobrych – postacie z tej powieści przypominają bowiem czarny śnieg tuż przy kopalni Białej Głowy: z natury biały, a czerniejący pod wpływem najbliższego otoczenia. Właśnie dzięki temu Piraci Oceanu Lodowego są nie tylko wartą przygotówką, ale również dobrym punktem zaczepienia do rozmów ze starszymi dziećmi.

Lustrzane inspiracje

Po lekturze Piratów Oceanu Lodowego koniecznie zaproście dzieci do świata, w którym rządzi morski kodeks. Co mogą robić biblioteczni piraci?

• Pirackie piosenki to obowiązkowy punkt wyjścia dla małych pogromców mórz – układanie, odśpiewywanie, tańczenie w rytm;
  • Drugim znakiem rozpoznawczym piratów jest oczywiście ich strój – hak, opaska na oko, czapka korsarza. Każdy z tych elementów dzieci mogą samodzielnie wykonać;
  • Zorganizujcie konkurs na nazwę okrętu, najgroźniejszy piracki pseudonim lub zawołanie załogi;
  • Ukryte przedmioty, skarb, tajemna mapa – piraci nie byliby sobą, gdyby nie czekało na nich prawdziwe morskie wyzwanie;
  • Piracka łajba i morska bitwa – dowolność konstrukcji zależy tylko od Was: poduszki, papierowe kule czy balony!

Warto oczywiście wzbogacić pirackie spotkanie o wystawę książek o morskich korsarzach.

TYTUŁ: Piraci Oceanu Lodowego
AUTOR: Frida Nilsson