Styczniowe wydarzenia biblioteczne

Zaczynamy nowy sezon konferencyjny! 1 stycznia obchodzimy Dzień Domeny Publicznej, ale przed nami jeszcze wiele innych okazji do świętowania i wymiany doświadczeń zawodowych. Lustro Biblioteki przygotowało także przydatną ściągawkę wydarzeń bibliotecznych i świąt czytelniczych na 2019 rok dla każdego bibliotekarza.

Dzień Domeny Publicznej

To święto corocznie obchodzone 1 stycznia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę domeny publicznej w kulturze i propagowanie wiedzy z zakresu prawa autorskiego. Tradycyjnie wraz z początkiem roku do domeny publicznej trafiły utwory wielu twórców, w tym również pisarzy, poetów i innych. Z listą ich nazwisk można zapoznać się na stronie: pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Zmarli_w_1948. Założenia święta są dobrą okazją do całorocznego zorganizowania w bibliotece lekcji o prawie autorskim lub warsztatów korzystania z legalnych źródeł, w tym m.in. bibliotek i archiwów cyfrowych.

Wydarzenia biblioteczne i święta czytelnicze*

• 1 ­stycznia – Dzień Domeny Publicznej
  • 5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
  • 14 listopada – Ogólnopolski Dzień Biblioterapii
  • 29 listopada – Dzień Ochrony Zasobów Cyfrowych

* niektóre daty akcji czytelniczych mogą ulec zmianie

Zapowiedzi konferencji 2019

Kalendarium konferencji i wydarzeń Lustra Biblioteki to miejsce, gdzie można sprawdzić nadchodzące wydarzenia oraz święta czytelnicze. Pomaga zaplanować delegacje, wyszukać interesujące imprezy oraz przypomina o dniach ważnych dla bibliotekarzy. Każde wydarzenie można dodać do prywatnego kalendarza z przypomnieniem m.in. za pomocą narzędzia Kalendarz Google. Na stronie można również wyszukiwać informacje o konferencjach, kongresach czy seminariach dla bibliotekarzy i nie tylko.

Pamiętajcie, by zawsze pierwszego dnia każdego miesiąca zaglądać do Lustra Biblioteki na przegląd najciekawszych wydarzeń bibliotecznych. Nie zapomnijcie zgłosić także swoich inicjatyw do kalendarium!

Zobaczcie zapowiedzi na ten rok!

Źródło zdjęć: pixabay.com – flockine