Z książką zdrowiej! – lektury dla pacjentów szpitali

60 tys. książek trafi do prawie 500 szpitali w całej Polsce. Odbiorcami projektu „Z książką zdrowiej!” będą pacjenci oddziałów onkologicznych oraz dziecięcych. Lektura ma im pomóc w leczeniu oraz uprzyjemnić pobyt w szpitalu. Całość przedsięwzięcia koordynuje Państwowy Instytut Wydawniczy we współpracy z Ministerstwem Kultury oraz Ministerstwem Zdrowia.

Z książką zdrowiej!

Właśnie takie hasło przyświeca ogólnopolskiej akcji, która wystartowała wczoraj. Głównym celem projektu jest promowanie czytelnictwa zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Realizacja akcji polega na nieodpłatnym przekazaniu książek dla pacjentów oddziałów onkologicznych oraz dziecięcych. Wśród pakietu 200 książek przeznaczonych dla 469 szpitali znalazły się tytuły beletrystyczne, historyczne, eseistyczne, klasyczne oraz dla dzieci i młodzieży. Lektura ma pomóc osobom hospitalizowanym w leczeniu oraz kształtować ich nawyki czytelnicze. Ponadto ma uprzyjemnić pacjentowi pobyt w szpitalu.

60 tys. książek za 1 mln zł

Projekt „Z książką zdrowiej!” powstał z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, który przeznaczył na jego realizację milion złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa. W projekcie bierze udział ponad 60 wydawców od których zakupione zostały książki. Państwowy Instytut Wydawniczy, koordynator projektu, jako jedyne wydawnictwo przekazał książki nieodpłatnie. Książki trafią do szpitali do końca tego roku.

Trójstronne porozumienie

W środę, 17 października br. podpisano trójstronne porozumienie między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Zdrowia i Państwowym Instytutem Wydawniczym.

– Dobre warunki w szpitalu wspierają proces leczenia. Chcemy, aby oprócz telewizora czy smartfona pacjenci mieli do dyspozycji także najnowsze, najbardziej popularne, pozycje książkowe. Nic nie wspiera procesu leczenia lepiej niż pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie. Do tej pory wyposażenie szpitalnej biblioteki zależało wyłącznie od możliwości finansowych placówki, dlatego zdecydowaliśmy się na ich systemowe wsparcie – książki trafią do blisko 500 szpitali w całym kraju – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Źródło zdjeć: Państwowy Instytut Wydawniczy

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy