Nowe biblioteki – zapowiedzi dużch zmian

W najbliższym czasie zapowiadane są otwarcia zmodernizowanych filii bibliotek miejskich w Łodzi i Sopocie. Od fundamentów budowane są także gmachy bibliotek w Krzywdzie i Czechowicach-Dziedzicach. W Kępicach zagospodarowany zostanie dworzec kolejowy na potrzeby lokalnej biblioteki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzywdzie, filia w Hucie Dąbrowie

Rozpoczęła się budowa Biblioteki Publicznej w Hucie Dąbrowie. Gmina dostała na tą inwestycję ponad 1 mln zł dofinansowania. – Powstający budynek ma stworzyć zaplecze lokalowe dla lokalnej działalności kulturalnej i społecznej. Będzie miał dwie kondygnacje, a wewnątrz pomieszczenia biblioteczne, czytelnię, wypożyczalnię, pomieszczenie opracowania zbiorów, salę służącą zebraniom wiejskim, kawiarnię, sale multimedialne, sale gier, strefy ruchu i strefę relaksacyjną. Planuje się też umieścić tam dwuoddziałowe przedszkole. Obok budynku zostanie wybudowany parking – wylicza Paweł Mroczek.

Więcej: Budują nowoczesną bibliotekę w Hucie Dąbrowie, strona www biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach

Do końca kwietnia 2020 r. powstanie gmach nowej biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach – poinformował Łukasz Piątek z czechowickiego magistratu. Koszt budowy to 8,975 mln zł. W budynku schronienie znajdzie księgozbiór, który liczy 200 tys. woluminów.

mbpczechowice

Więcej: Wiosną 2020 r. zakończy się budowa miejskiej biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach, strona www biblioteki, fot. MBP w Czechowicach-Dziedzicach (także lead)

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice

Gmina Kępice ma plan i dotację na zagospodarowanie budynku dworca kolejowego w Korzybiu na potrzeby biblioteki. Powstanie tam również zielona czytelnia oraz pokoje. Kępicki samorząd zdobył dofinansowanie w kwocie 2 mln zł.

Więcej: W dworcu kolejowym w Korzybiu czytelnia i pokoje gościnne, strona www biblioteki

Biblioteka Miejska w Łodzi

Rozpoczęły się remonty i rozbudowa filii Biblioteki Miejskiej przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 oraz przy ul. Boya-Żeleńskiego 15. W pierwszej postawiono na aktywność, wspólne działania i integrację, będzie tu przewodzić hasło „Rozrywka”. W drugiej mają być zaprezentowane wymiary kultury słowa – hasło przewodnie to „Słówka”.

Więcej: Wakacje czasem remontów – również w kulturze. Modernizacja bibliotek na Bałutach, strona www biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Ponad 12 milionów złotych ma kosztować odrestaurowanie zabytkowej willi przy ulicy Goyki w Sopocie. Powstanie tam ArtInkubator, czyli miejsce spotkań i pracy twórczej artystów, filia miejskiej biblioteki, a także muzeum przypominające losy budynku.

Więcej: Sopocki „Zamek Gargamela” zmieni się w artystyczny inkubator. Zaczął się remont willi przy ulicy Goyki, strona www biblioteki

Zobacz więcej Nowych bibliotek w Lustrze Biblioteki!