Czy nie będzie już bibliotekarzy?

Czy bibliotekarzom grożą zmiany na rynku pracy? Czy poprzez postęp technologiczny dalej będzie funkcjonował ten zawód?

Czy nie będzie już bibliotekarzy?

Usuwanie w cień tradycyjnych zawodów wynika z szybkiego postępu technologii oraz poprzez rozwój cywilizacyjny. Podczas rozważania tego tematu pod uwagę brano tażke inne czynniki: bezpieczeństwo, zaufanie czy stabilność. Na pytanie o przyszłość niektórych zawodów dla PAP odpowiedziała Monika Fedorczuk, ekspertka ds. rynku pracy w Konfederacji Lewiatan:

Na rynku pozostaną zawody związane z rozwijaniem kompetencji osobistych, np. doradcy, psychologowie, trenerzy. Hydraulik i elektryk też zapewne pozostaną na rynku, ponieważ te czynności są trudno zastępowalne przez maszyny. W ostatnim czasie można zaobserwować, że renesans przeżywają zawody rzemieślnicze. Obecnie pożądane jest posiadać szytą na miarę sukienkę czy też torebkę od kaletnika.

Jednakże eksperci twierdzą, że w grupie zagrożonych zawodów znaleźli się doradcy klienta w banku, sprzedawcy oraz bibliotekarze. Czy ich profesje znikną na zawsze? Czy zmienią się w wirtualnych trenerów? Czas pokaże.

Bot Joseph rekomenduje najlepsze książki!

5 zagrożonych zawodów

Źródło zdjęć: pixabay.com – imjanuary