Rękopis Juliusza Słowackiego trafił do zbiorów Biblioteki Narodowej

Do zbiorów Biblioteki Narodowej trafił bezcenny sztambuch z rękopisem wiersza Juliusza Słowackiego Le Cimetiere du Pere la Chaise z 19 sierpnia 1832 roku. Zabytkowy sztambuch został zakupiony w paryskim antykwariacie.

25 stycznia br. Biblioteka Narodowa poinformowała o zakupie autografu Juliusza Słowackiego. Album-pamiętnik zawiera tekst Cimetiere du Pere la Chaise, który jest kompletną wersją wiersza znanego dotychczas tylko we fragmencie. Zawiera 48 wersów oraz m.in. motto pochodzące z poematu Byrona The Prophecy of Dante.

Wiersz Słowackiego to refleksyjna wędrówka po Paryżu, zwłaszcza po cmentarzu Pere-Lachaise, a motto odsłania siatkę nawiązań historycznych i aluzji literackich poety do twórczości Byrona, Dantego (topos wygnańca) i sytuacji polskich emigrantów po roku 1831.

Więcej informacji o historii dzieła Słowackiego przeczytacie na stronie internetowej Biblioteki Narodowej. Zapraszam również do odkrywania kolekcji Słowacki, która dostępna jest w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej. Zawiera ona 177 książek, 103 fotografie, 31 pocztówek, 12 grafik oraz 11 rękopisów. Wśród nich rękopis Balladyny z 1834 roku oraz Krak – niedokończony dramat z poprawkami naniesionymi ręką Antoniego Małeckiego.

Rękopis Juliusza Słowackiego

Kradzież białych kruków wartych 10 mln zł