POLONA/2miliony i nowe funkcjonalności

Dziś Biblioteka Narodowa uruchomiła nową wersję Polony. Wśród nowych funkcjonalności m.in. przeglądanie prasy, tworzenie własnych kolekcji, panel instytucji i nie tylko.

Polona to największa biblioteka cyfrowa w Polsce oraz jedna z najnowocześniejszych na świecie. Dziś uruchomiono nową wersję 3.0 oraz wprowadzono przejrzysty projekt graficzny całego interfejsu i szereg funkcjonalności. Polona jest również dostępna w dwujęzycznej wersji interfejsu. Oficjalna prezentacja Polony odbędzie się podczas konferencji „Tworzenie Narodowego Zasobu Bibliotecznego” już 12 października 2017 roku. Wydarzenie to będzie także okazją do uroczystej prezentacji 2 milionów obiektów.

Nowe funkcjonalności

1. Wyszukiwanie zaawansowane – użytkownik może odnaleźć interesujący go obiekt z pomocą rozwijanej listy kryteriów wyszukiwania. Co więcej, aby precyzyjniej odnaleźć obiekt można skorzystać także z wyszukiwania pełnotekstowego (opcja Przeszukuj treść), które uwzględnia treść obiektów cyfrowych posiadających warstwę OCR.

Polona_2miliony

2. Panel prasy – to struktura czasopism prezentowana za pomocą funkcjonalnego kalendarza. Dzięki tej opcji użytkownik m.in. może w łatwy sposób filtrować zeszyty czasopism po zakresie dat lub częstotliwości ich ukazywania się.

Polona_2miliony

3. Prywatne kolekcje – każdy zalogowany użytkownik może tworzyć własne kolekcje cyfrowe i gromadzić w nich obiekty cyfrowe.

Polona_2miliony

4. Warstwa tekstowa – praca z obiektami także została ułatwiona. Do tej pory użytkownik mógł skorzystać z funkcjonalności takich jak: dodawanie notatek, zakładek, ulubionych obiektów. Nowa wersja Polony umożliwia również pracę z obiektem posiadającym OCR poprzez aktywację warstwy tekstowej (ikona abc). Ta opcja pozwala zaznaczać i kopiować fragmenty tekstu.

Polona_2miliony

5. Panel Instytucji – Polona to także biblioteka cyfrowa przyjazna innym instytucjom kultury, która umożliwia przechowywanie obiektów w serwisie. W Panelu Instytucji użytkownik ma dostęp do kolekcji tematycznych stworzonych przez daną instytucję.

Polona_2miliony

Zapraszam do okrywania zasobów cyfrowych w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA.PL

Uwagi i opinie można zgłaszać poprzez formularz kontaktowy.

Źródło zdjęć: polona.pl