Literaturoznawca w świecie big data

Czy nowe technologie mogą pomóc przy analizie tekstów literackich? Czy stylometria może pomóc w ujęciu terrorysty? Jak analizować bestsellery rynku wydawniczego? Na czym polega „czytanie z daleka”?

Katarzyna Florecka dla serwisu Nauka w Polsce w swoim artykule „Literaturoznawca w świecie big data” opisuje rynek wydawniczy porównując rynki USA (300 tys. nowych książek) i Polski (34 tys. nowych książek). Podkreślony został także wzrost wydawania nowych tytułów na przestrzeni lat.

Do tych danych odwołuje się Maciej Meryl, literaturoznawca z Centrum Humanistyki Cyfrowej przy Instytucie Badań Literackich PAN. Odnosi się on do świadomego wyboru książek spośród całego dostępnego rynku. Z pomocą dla literaturoznawcy może przyjść humanistyka cyfrowa. Meryl zaznacza, że:

Metody wykorzystywane w humanistyce cyfrowej istniały już wcześniej, jednak postęp technologiczny, a zwłaszcza postępująca cyfryzacja tekstów kultury, umożliwił w ostatnich latach ich gwałtowny rozwój.

W dalszej części artykułu na temat:

• analizy kultury i jej wytworów,
  • stylometrii – badaniu stylu autora tekstu i jej użyciu do analizy korespondencji osób podejrzanych,
  • metodzie makroanalitycznej wykorzystywanej przy analizie bestsellerów rynku wydawniczego,
  • czytaniu z daleka większej części tekstu (distant reading) oraz analizie języka, tematyki i stylu.
Czytaj więcej naukawpolsce.pap.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com