2018 Rokiem Zbigniewa Herberta

W 2018 r. mija 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła projekt uchwały ustanawiającej rok 2018 rokiem jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w. Przewodnicząca komisji Elżbieta Kruk zapowiedziała złożenie wniosku o przyjęcie go przez Sejm przez aklamację.

2018 Rokiem Zbigniewa Herberta

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła projekt uchwały ustanawiającej rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W 2018 r. mija 20. rocznicą jego śmierci. Zwracając uwagę na twórczość Zbigniewa Herberta i po uzyskaniu zgody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa zwróciła się do Sejmu RP o ogłoszenie roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Autorem projektu uchwały jest dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

W dokumencie można przeczytać, że:

W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu.

W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń.

Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. A zatem „Należy […] zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie”.

Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”.

Źródło: sejm.gov.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com