Dofinansowania dla bibliotek w ramach programu Niepodległa

Ministerstwo Kultury przyznano aż 3 miliony złotych na działania związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Dotacje w programie „Niepodległa” otrzymało 109 projektów.

Niepodległa

W programie „Niepodległa” można było ubiegać się o dotację od 5 tys. zł do 50 tys. zł przy wkładzie własnym stanowiącym 15% budżetu zadania. Łącznie wpłynęło 672 wnioski, a dofinansowanie otrzymało 109 projektów.

Biblioteki w programie

Wnioski złożyło 75 bibliotek, jednak tylko 10 spośród nich spełniło wymogi i otrzymało wysokie oceny. Poniżej lista tych, które otrzymały dofinansowania na zgłoszone projekty w kolejności od najwyżej ocenionego.

• Biblioteka Publiczna Gminy, Powidz Powidz dla Niepodległej – 17 623 zł
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Lubaczów – stacja „Niepodległość” z sercem – 19 190 zł
  • Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Chrzypsku Wielkim, Mała wielka Niepodległość – 10 000 zł
  • Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto, Kto Ty jesteś? – 6 480 zł
  • Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Pieszycach, Budujemy Pieszycki panteon pamięci – 26 405 zł
  • Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu, Śladami pamięci – 13 694 zł
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Bogatem, Tradycje niepodległościowe – bitwa przasnysk – 6 500 zł
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida, Moja Ojczyzna – 7 310 zł
  • Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu, W drodze do niepodległości – 33 278 zł
  • Biblioteka – Gminne Centrum Kultury w Przelewicach „Ogród Kultury”, Nasza Niepodległa – Przelewice 2017 – 13 770 zł

Poziom programu „Niepodległa” był naprawdę wysoki. Wiele projektów otrzymało minimalnie mniej punktów niż zakładał próg. Powodem tego była zmiana w regulaminie, o której informuje biuro programu:

Z powodu dużej ilości zgłoszonych projektów i ich wysokiego poziomu merytorycznego na podstawie § 9 ust. 16 regulaminu Programu Niepodległa Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” podjął decyzję o podniesieniu progu upoważniającego do otrzymania dotacji do 80 punktów.

Szczegółowa lista projektów, które otrzymały dofinansowanie dostępna jest na stronie niepodlegla.gov.pl

MKiDN zapowiedziało, że kolejne nabory do programu dotacyjnego „Niepodległa” powtarzane będą corocznie – najbliższy jesienią 2017 roku.

100-lecie odzyskania niepodległości – dofinansowania na działania bibliotek

Źródło zdjęć: pixabay.com