Skazani na czytanie

Ciekawy reportaż o bibliotekach więziennych pojawił się w Przekroju. Bibliocreatio opisuje praktykę biblioteczną w areszcie śledczym na warszawskiej Białołęce. Jakie książki są czytane przez więźniów? Co ich motywuje do lektury? Jak się zamawia książki w bibliotece więziennej? Polecam cały tekst, a w szczególności komentarze osadzonych.

W każdym polskim więzieniu jest biblioteka. Ich filie przypisane są do oddziałów. Z założenia dostęp do książek jest bardzo prosty. W praktyce ich zamawianie przypomina loterię. Większość więźniów po prostu próbuje zgadywać po tytułach. Jak wygląda to w największym areszcie śledczym w Europie, na warszawskiej Białołęce? Czytelnictwu za kratami i roli literatury w takich miejscach przyglądają się w swoim reportażu Zofia Karaszewska i Sylwia Stano.

Czytaj więcej na przekroj.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com