Czy literatura polska jest chętnie czytana na Węgrzech?

Jakie polskie książki są popularne i czytane na Węgrzech? Jakich autorów najczęściej wybierają Węgrzy?

O literaturze polskiej na Węgrzech mówił dla Polskiego Radia Jerzy Snopek, ambasador RP w Budapeszcie.

– Jeśli chodzi o literaturę polską, to oczywiście jest ona obecna w języku węgierskim. Co więcej, niektóre polskie dzieła funkcjonują tutaj jako reprezentacja literatury powszechnej. Jeżeli zaś chodzi o współczesnych autorów, to zdecydowanie prym wiodą nobliści, bo siłą rzeczy jest to trampolina do popularności. Przykładami mogą być Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Z osób, które nie otrzymały tej nagrody, podobnie traktowany był dawniej Witold Gombrowicz. W XX w. jednym z najpopularniejszych dramatopisarzy był z kolei Mrożek.

Przy okazji polecam audycję „Wyszehradio”, która porusza tematy kulturalne, społeczne i polityczno-gospodarcze ważne dla krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Posłuchaj audycji na polskieradio.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com