Kardynał Mikołaj z Kuzy – założyciel bezcennej biblioteki

Polecam artykuł o niemieckiej bibliotece w Kues powstałej w 1450 roku i jej założycielu Nicolaus Krebs. W dziale kultura portalu Polonia Christiana, gdzie zamieszczono tekst przeczytamy także o najstarszych dokumentach znajdujących się w zbiorach biblioteki, w tym m.in. o „Codex Cusanus 220”.

Bibliotekę, która przetrwała przeszło 550 lat i do dziś szczyci się niesamowitymi zbiorami, Mikołaj z Kuzy założył w swej rodzinnej miejscowości Kues (obecnie Bernkastel-Kues). W jej zasobach znajdziemy m.in. „Codex Cusanus 220” – kodeks z pierwszej połowy XV wieku, który jest jednym z najstarszych istniejących dokumentów, gdzie tetragram (cztery hebrajskie litery będące zapisem imienia własnego Boga w Piśmie Świętym) oddano jako „Iehoua”. Jest on także kolejnym dowodem na to, że formy imienia Bożego podobne do „Jehowa” już od stuleci były najpowszechniejszą transkrypcją tego imienia.

Czytaj więcej na pch24.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com