Rekordowa liczba zgłoszeń na kongres IFLA

Trwa przyjmowanie zgłoszeń na organizowany w dniach 19-25 sierpnia 2017 r. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA we Wrocławiu. Do 18 maja zarejestrowanych zostało 2 050 uczestników, co znacznie przekracza liczbę chętnych na kongresy IFLA w ubiegłych latach. W analogicznym terminie na kongres w Columbus (2016 r.) zgłoszonych było 1 565 uczestników, w Kapsztadzie (2015 r.) – 1 349, a w Lyonie (2014 r.) – 1 952.

Nie jest zaskoczeniem fakt, że obecnie największą grupę uczestników wrocławskiego kongresu stanowią przedstawiciele polskich bibliotek – 271, ale niewiele mniej osób (251) reprezentuje biblioteki ze Stanów Zjednoczonych. Większe grupy bibliotekarzy zarejestrowały się już teraz z Niemiec  – na razie 95 uczestników, Francji – 69, Rosji – 64, Szwecji – 58. Na kongresie gościć będziemy także kolegów z odległych krajów, takich jak Korea (na liście jest obecnie 46 osób), Nigeria (aż 52 osoby), Australia (49 osób) czy Kanada (47 osób). Zgłoszenia do udziału w tegorocznym Kongresie IFLA będą przyjmowane do 17 sierpnia. Spodziewana jest frekwencja powyżej 4 tysięcy.

Corocznie organizowane konferencje IFLA są nie tylko największym wydarzeniem bibliotekarskim na świecie prezentującym osiągnięcia, sukcesy, trudności i wyzwania bibliotek na wszystkich kontynentach, lecz także miejscem spotkań, wymiany myśli, dyskusji i nawiązywania współpracy. Po raz ostatni kongres IFLA w Polsce odbył się w 1959 r.

Źródło: Biblioteka Narodowa
Źródło zdjęć: pixabay.com