Nowe Przestrzenie Czytania – Konferencja Wyszehradzka 2017

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Instytutem Książki ma przyjemność zaprosić na konferencję ekspercką na temat polityk wspierających rozwój czytelnictwa.

Konferencja Nowe Przestrzenie Czytania – Konferencja Wyszehradzka 2017 ma charakter międzynarodowy – paneliści będą reprezentować głównie środowiska krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale udział w dyskusjach wezmą też specjaliści z Chorwacji, Danii, Niemiec i USA.

Celem konferencji jest organizacja forum ekspertów z różnych dziedzin, podczas którego będą się oni mogli podzielić dobrymi praktykami i sprawdzonymi projektami w dziedzinie rozwoju czytelnictwa.

Panele dyskusyjne będą obejmować następujące zagadnienia:

1. Zakres mecenatu państwa w dziedzinie wsparcia książki i czytelnictwa;
  2. Rola bibliotek w upowszechnianiu czytelnictwa a projekty biblioteki przyszłości, budowanie kompetencji bibliotekarzy;
  3. Realizacja projektów edukacyjnych, społecznych i naukowych w ramach działań na rzecz czytelnictwa;
  4. Dobre praktyki w dziedzinie aktywizowania osób nieczytających oraz dzieci i młodzieży;
  5. Nowe technologie w promowaniu czytelnictwa;
  6. Rynek książki a polityka kulturalna państwa – obszary współpracy i wyzwania;
  7. Modele współpracy między instytucjami zajmującymi się promocją czytelnictwa;
  8. Metodologia badań czytelnictwa wobec wyzwań wynikających ze zmian modelu funkcjonowania książki.

Konferencja odbędzie się w dniach 16-17 maja 2017 r. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie, ul. Wałbrzyska 3/5.

Głównym organizatorem konferencji „Nowe przestrzenie czytania” jest Instytut Książki.

Strona www oraz formularz rejestracji