Jane Austen mogła zostać otruta. Dowód kryją podobno jej okulary

Trzy pary starych okularów wywołały poruszenie na świecie. Należały do ukochanej przez rzesze czytelników pisarki, do Jane Austen. Kuratorka z British Library, w której to zbiorach znajdują się okulary, twierdzi, że mogą one być dowodem na to, że Austen zmarła po zatruciu arszenikiem. Sandra Tuppen z British Library napisała o tym na swoim blogu.

Austen urodziła się w 1775 r., a zmarła w 1817 r. Mieszkała w hrabstwie Hampshire. Jej ojciec był duchownym anglikańskim. Nigdy nie wyszła za mąż. Napisała m.in. powieści „Duma i uprzedzenie”, „Rozważna i romantyczna”, „Mansfield Park”, „Emma”.

Okulary powierzyli bibliotece spadkobiercy Austen w 1999. Zachowały się w szufladce w przenośnym sekretarzyku, który należał do pisarki. Były tam też m.in. kałamarz i ozdobne futerały na okulary.

Czytaj więcej na tvp.info
Źródło zdjęć: pixabay.com