Rzeszowskie biblioteki mają specjalny sprzęt dla osób niedowidomych

Pięć placówek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie  dostosowano do potrzeb osób niewidomych, niedowidzących i starszych. Biblioteki zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt informatyczny oraz oprogramowanie, które ma ułatwić korzystanie osobom z dysfunkcjami wzroku i starszym, ze zbiorów bibliotecznych.

Do placówek tych należą: Filia nr 2 przy ulicy Fredry 5, Filia nr 4 przy ulicy Ofiar Katynia 15, Filia nr 8 przy ulicy Okulickiego 3, Filia nr 9 przy ulicy Czackiego 5 oraz Punkt biblioteczny Filii nr 9 przy ulicy Dąbrowskiego 79a.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz wszystkie osoby starsze mogą korzystać w wymienionych placówkach z odpowiednio wyposażonego stanowiska komputerowego składającego się z powiększalnika, urządzenia lektorskiego, programu powiększającego zawartość ekranu komputera, programu udźwiękawiającego system komputerowy, programu dostosowującego system komputerowy do potrzeb osób starszych oraz z zestawu komputerowego z oprogramowaniem.

• Powiększalnik dla osób niedowidzących –  urządzenie z wbudowanym monitorem pozwalające dowolnie powiększyć wskazany obraz (np. tekst z gazety lub książki)
  • Urządzenie lektorskie – skanuje tekst i odczytuje go przy pomocy syntezatora mowy
  • Program powiększający zawartość ekranu komputera MAGIC – pozwala powiększać obraz oraz zmieniać tryb wyświetlania kolorów na ekranie
  • Program udźwiękawiający JAWS – umożliwia udźwiękowienie systemu operacyjnego i pozwala na bezwzrokową obsługę komputera poprzez odczytanie zawartości ekranu
  • Program umożliwiający korzystanie z komputera osobom starszym DOLPHINE GIUDE – jest rodzajem przewodnika po systemie operacyjnym komputera, upraszczającym jego obsługę, powiększającym zawartość ekranu, dostosowującym kontrast do potrzeb użytkowników.
Źródło: wimbp.rzeszow.pl
Źródło zdjęć: pixabay.com