Skończył się proces dotyczący manuskryptów Kafki. Trafią do Biblioteki Narodowej w Izraelu

Rękopisy dzieł Franza Kafki zostaną przekazane do Biblioteki Narodowej w Jerozolimie. Nie ma jednak wśród nich oryginału „Procesu”.

Sąd Najwyższy w Izraelu w niedzielę 7 sierpnia rozstrzygnął spór dotyczący praw do manuskryptów Franza Kafki. Trwał on od 2009 roku. Rękopisy stały się własnością Biblioteki Narodowej w Izraelu. Dotychczas prawa do rękopisów Franza Kafki posiadali spadkobiercy Esther Hoffe, sekretarki Maxa Broda, który był przyjacielem pisarza i otrzymał dokumenty w 1924 roku. Kafka życzył sobie, aby jego pracę zostały spalone po jego śmierci. Max Brod nie spełnił woli pisarza i wydał dzieła. Brod wziął ze sobą manuskrypty do Palestyny w 1939 roku, gdy uciekał z Czechosłowacki przed inwazją niemiecką.

Rękopisy przekazał w testamencie swojej sekretarce Esther Hoffe, prosząc, by ona oddała je „Uniwersytetowi Hebrajskiemu w Jerozolimie, bibliotece miejskiej w Tel Awiwie lub innej organizacji w Izraelu lub za granicą”.

Czytaj więcej na wprost.pl

Źródło zdjęć: pixabay.com