Biblioteka prezydenta USA powstanie w Chicago

W 2021 roku zostanie oddana do użytku biblioteka Baracka Obamy. Powstanie ona w Chicago w historycznej części parku Jacksona pod nazwą Obama Presidential Center and Library. Obiekt nie będzie tylko biblioteką dokumentującą kadencję prezydenta USA, ale jednocześnie muzeum i centrum społecznym.

Para prezydencka mogła wybrać również park Washingtona, jednak ostateczny wybór padł na park Jacksona mieszczący się przy University of Chicago. Prezydencka biblioteka zostanie wybudowana nieopodal Muzeum Nauki i Przemysłu i zajmie powierzchnię 20 akrów. Koszt projektu Obama Presidential Center and Library ma wynieść około 500 mln dolarów, czyli o 100 mln mniej niż zakładano. Pierwszy projekt architektoniczny zostanie zaprezentowany w 2017 roku przez pracownię Tod Williams Billie Tsien Architects.

W prezydenckim centrum ma się znaleźć biblioteka, interaktywne muzeum urzędu prezydenta, rozległe strefy zieleni z ogólnodostępnymi ogrodami, ustronne miejsca, miejsca dla aktywistów, myślicieli i liderów, laboratoria i pomieszczenia do prac grupowych, a nawet jadalnia ze zdrową żywnością. W centrum znajdzie się także nowa siedziba Fundacji Baracka Obamy.

Przeczytaj także Biblioteka Baracka Obamy za 600 mln dolarów

Źródło zdjęć: pixabay.com