Regały na miarę superbohaterów

Superman, Kapitan Ameryka, Agenci T.A.R.C.Z.Y i Wonder Women – ich misją jest ochrona komiksów oraz… urozmaicenie domowych wnętrz. Zobaczcie galerię regałów bibliotecznych w formie znaków rozpoznawczych superbohaterów z serii znanych komiksów. Koniecznie sprawdźcie też, w których bibliotekach gromadzone są kolekcje komiksów.

Biblioteki starają się zachęcić czytelników do czytania książek, czasopism, ale także komiksów. Zwolenników obrazkowych historyjek nie brakuje na przykład w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. To właśnie w tym miejscu gromadzona jest unikatowa kolekcja komiksu oraz polskich i zagranicznych prac poświęconych tematyce komiksowej. Ponadto warto polecić bazę danych zawierającą 5 tys. publikacji dotyczących komiksu – wszystkie można odnaleźć w Polskiej Bibliografii Wiedzy o Komiksie. Bogaty księgozbiór komiksowy jako pierwsza w Polsce zaczęła gromadzić Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku tworząc Pracownię Komiksu oraz m.in. organizując Bałtycki Festiwal Komiksu. Na cykliczne wydarzenia kulturalne i rozmowy o komiksach zachęca Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (Arteteka) wraz z Małopolskim Studiem Komiksu działającym od 2011 roku. To nie jedyne książnice, które gromadzą komiksy. Biblioteki wraz ze swoimi użytkownikami co roku, 28 sierpnia, świętują Międzynarodowe Święto Publicznego Czytania Komiksów. W ramach obchodów tego dnia organizowane są spotkania autorskie, giełdy komiksowe, wspólne czytanie, warsztaty rysowania, gry i nie tylko.

Więcej o komiksach w bibliotece w artykule Gigantyczna zabawa z komiksami w bibliotece

Pobierz także scenariusze zajęć z komiksami w ramach akcji Komiks w bibliotece!

Źródło zdjęć: comicbookmovie.com