Stwórz swoje TYPO – nowa forma promocji Polony

Twórz kreatywne napisy z Polona Typo! To wciągająca zabawa z typografią za pomocą prostej aplikacji. Jak? Wpisujesz tekst i masz swoje Typo spośród znaków wyciętych z tysięcy publikacji dostępnych w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona. Działanie jest dziecinne proste i bardzo intuicyjne. Zobaczcie sami 🙂

Polona Typo

Projekt Polona Typo oparty został na nowym API Polony, dzięki czemu możliwe było wycięcie tysięcy liter z książek, plakatów czy map powstałych na przestrzeni przeszło sześciu wieków.

Krok 1

Wpisujesz dowolny wyraz, zdanie, hasło lub cytat, który chciałbyś zmienić w Typo w polu tekstowym. Może to być także wiadomość dla znajomych 🙂 Jedynym ograniczeniem jest 35 możliwych znaków do wpisania.

Krok 2

Kliknij przycisk Stwórz swoje Typo.

Krok 3

Wpisany tekst zamieni się na Typo. Tekst powstaje z liter z tysięcy publikacji na przestrzeni ostatnich sześciu wieków. Wszystkie znajdują się w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.

Krok 4

Zmieniaj litery, załaduj napis od nowa lub przekształć formę napisu za pomocą przycisków umieszczonych na środku w dole strony:

Polona Typo

Litery można także zmieniać osobno – wystarczy, że klikniesz na wybraną i wybierzesz opcję „Reload” (strzałka). Dowiesz się z tego miejsca, z jakiego obiektu pochodzi wybrana litera.

Krok 5

Zmieniaj ustawienia swojego Typo! W zależności od ustawień możemy dobrać takie fonty, aby zawierały polskie znaki. Do napisu możesz:

• dopasować kolor tła,
  • wybrać przedział czasowy z którego mają pochodzić czcionki (1350-1940),
  • wybrać kategorię publikacji (książki, plakaty i ulotki, gazety i magazyny, manuskrypty),
  • dodać podpis do Typo (np. autora lub wpisać krótkie pozdrowienia).

Kliknij w przycisk Ustawienia w prawym górnym rogu strony:

Krok 6

Pobierz lub udostępnij swój napis. Kliknij w przycisk Podziel się w prawym dolnym rogu strony:

Krok 7

Podziel się swoim napisem ze znajomymi. Kliknij w przyciski Podziel się i zapisz umieszczone na środku w dole strony.

• wiadomość e-mail,
  • Facebooka lub Twittera,
  • skopiowanie linku.
 Polona Typo

Możesz też zapisać plik na dysku komputera jako:

• animację gif,
  • zdjęcie na tapetę,
  • obraz do druku
  • zdjęcie okładkowe Facebooka.

Krok 8

Baw się i twórz Typo z Poloną!

Polona Typo

Gratulacje dla zespołu Polony za kreatywność i świetny pomysł na promocję zasobów cyfrowych.

Polona.pl to projekt Biblioteki Narodowej, udostępniający teksty literackie i naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, grafikę, fotografie, nuty oraz mapy.

Już wkrótce udostępnione zostanie nowa wersja portalu oparta na ogólnodostępnym API, za pomocą którego można będzie tworzyć własne zbiory danych z milionów zdigitalizowanych przez Bibliotekę Narodową dokumentów. Projekt Polona Typo oparty został na API Polony, dzięki czemu możliwe było wycięcie tysięcy liter z książek, plakatów czy map powstałych na przestrzeni przeszło sześciu wieków polskiej historii. Projekt i wykonanie: Huncwot dla Biblioteki Narodowej.

Pobierz także instrukcję oraz artykuł „Polona i Polona Typo jako pomoc dla bibliotekarza”